Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 01:32
Reklama KD Market

Niemcy. Bundestag zaaprobował trzeci program pomocy dla Grecji


Niemiecki Bundestag zaaprobował w środę dużą większością głosów trzeci pakiet pomocy dla Grecji. Trzyletni program w wysokości do 86 mld euro poparła koalicja rządowa i opozycyjni Zieloni. Aż 63 deputowanych CDU i CSU zagłosowało wbrew własnemu rządowi.


Za wnioskiem rządu o zatwierdzenie pakietu pomocowego dla zadłużonego kraju głosowało 453 posłów CDU, CSU i SPD - podała administracja parlamentu, korygując wcześniejsze dane.

W imiennym głosowaniu na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu w Berlinie 113 posłów sprzeciwiło się dalszym transferom pieniędzy do Grecji, a 18 wstrzymało się od głosu. 47 parlamentarzystów nie wzięło udziału w głosowaniu.

Z imiennej listy uczestników głosowania wynika, że 63 posłów CDU/CSU głosowało wbrew własnemu rządowi, a trzech wstrzymało się od głosu - więcej niż jedna piąta całego klubu chrześcijańskich demokratów. Pomimo silnych nacisków ze strony szefa klubu Volkera Kaudera, grożącego oponentom konsekwencjami, liczba przeciwników polityki kanclerz Angeli Merkel w jej własnej partii wzrosła w ciągu miesiąca. W połowie lipca głosy przeciwko negocjacjom z Atenami oddało 60 chadeków.

Najbardziej znany przedstawiciel oponentów, Klaus-Peter Willsch, ostrzegał, że kredyty dla Grecji są w rzeczywistości "darowiznami", za które zapłacą przyszłe pokolenia - "nasze dzieci i wnuki".

Media zwracają uwagę, że część sprzeciwiających się pomocy parlamentarzystów CDU/CSU nie przyszła na głosowanie, aby "nie podpaść" władzom klubu. Ta sytuacja jest "politycznym balastem" dla Merkel, choć jej przywództwo nie jest kwestionowane - ocenił komentator telewizji publicznej ARD.

Do całkowitego zakończenia procedury ratyfikacji trzeciego programu pomocy, zaakceptowanego w piątek przez ministrów finansów państw strefy euro, brak jeszcze tylko decyzji parlamentu Holandii. Jeżeli posłowie holenderscy wyrażą zgodę, możliwa stanie się wypłata pierwszej części pomocy dla Aten z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Grecja musi zwrócić do czwartku Europejskiemu Bankowi Centralnemu prawie 3,4 mld euro.

Posiedzenie Bundestagu rozpoczęło się rano od wystąpienia ministra finansów Wolfganga Schaeuble. Polityk CDU apelował w imieniu rządu o poparcie wniosku o zgodę na wdrożenie programu. Przyznając, że "decyzja nie jest łatwa", argumentował, iż grecki rząd "dokonał zasadniczego zwrotu", a chociaż nie ma gwarancji, niewykorzystanie szansy na przezwyciężenie kryzysu w zadłużonym kraju byłoby decyzją nieodpowiedzialną.

Ostrzegł, że odrzucenie projektu oznaczać będzie izolację Niemiec w Europie. "Z pełnym przekonaniem proszę o głosowanie za (pomocą)" - powiedział Schaeuble.

Opozycyjna Lewica jako jedyny klub w Bundestagu ostro skrytykowała porozumienie zachodnich wierzycieli z rządem w Atenach. "Mamy do czynienia z szantażem i ubezwłasnowolnieniem Grecji" - powiedziała deputowana Gesine Loetzsch, dodając, że wierzyciele "nie mają szacunku dla demokratycznych instytucji greckich". Pakiet pomocowy to jej zdaniem "niewłaściwe lekarstwo" i "zaprzeczenie solidarności".

Przedstawiciele koalicji CDU/CSU i SPD poparli wniosek rządu. Za pomocą finansową dla Grecji opowiedzieli się też opozycyjni Zieloni, łącząc jednak zapowiedź aprobaty z ostrą krytyką pod adresem rządu. Merkel prowadziła negocjacje w sposób "populistyczny i nieeuropejski" - powiedział szef klubu Zielonych Anton Hofreiter. Jej taktyka negocjacyjna "zaszkodziła Europie i wywołała antyniemieckie nastroje" - ocenił polityk.

Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali trzeci program pomocy dla Grecji w piątek. Trzyletni pakiet pomocowy będzie wart maksymalnie 86 mld euro. Pierwsza rata wsparcia dla Grecji ma wynieść do 26 mld euro, z czego 13 mld Grecja otrzyma już 20 sierpnia. 3 mld zostaną wypłacone we wrześniu i w październiku, a 10 mld euro będzie przeznaczone na rekapitalizację banków; ta kwota zostanie ulokowana na specjalnym koncie w Luksemburgu. Na rekapitalizację i restrukturyzację banków przewidziano w sumie 25 mld euro w ramach całego pakietu pomocowego. W zamian Grecja zobowiązała się do głębokich reform.

Udział Niemiec w pakiecie pomocy wynosi 27 proc. Berlin ogłosił, że traktuje jako nieodzowny dalszy udział Międzynarodowego Funduszu Walutowego w pomocy dla Grecji. MFW zdecyduje o tym dopiero na jesieni, po pierwszej ocenie realizacji przez Grecję programu reform.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama