Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 04:28
Reklama KD Market

Ekspert: SKOK-i obecne w stu krajach, to trwały element infrastruktury finansowej

Unie kredytowe, których odpowiednikiem w Polsce są SKOK-i, to trwały element infrastruktury finansowej państw rozwiniętych - mówi PAP analityk ekonomiczny Piotr Bodył Szymala. Podkreśla, że unie kredytowe funkcjonują w stu krajach, a należy do nich blisko 200 mln ludzi.


 

"W Irlandii 75 proc. osób aktywnych zawodowo jest członkami unii kredytowych, w Kanadzie to jest prawie 50 proc. Można powiedzieć, że to jest trwały element infrastruktury finansowej państw rozwiniętych, ale też mniej rozwiniętych" - powiedział ekspert.

Cechą charakterystyczną SKOK-ów jest łączność pomiędzy członkostwem w unii kredytowej i świadczeniem usług finansowych na rzecz tych członków - mówi analityk.

"Czyli tylko ten, kto jest członkiem unii, może korzystać z jej produktów - co do zasady. Jeżeli ta reguła jest przestrzegana, jeżeli utrzymany jest bezpośredni nadzór i skala działalności unii kredytowej jest adekwatna do charakteru instytucji not-for-profit, wówczas zwykle problemów nie ma" - dodał.

Jak dodał, problemy z funkcjonowaniem unii kredytowych pojawiały się w różnych krajach, w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 80-tych. "Tam problemem było rozszerzenie zakresu usług i skoncentrowanie się na rynku nieruchomościowym, co doprowadziło do tego, że sytuacja finansowa unii kredytowych drastycznie się pogorszyła. Ale uratowały się same - w ramach dobrowolnego samoopodatkowania się" - mówi.

"Nie wiemy, jaką formę - co do szczegółów - przyjmą unie kredytowe w Polsce, ale możemy być pewni, że one w Polsce także będą istnieć" - konkluduje ekspert. Jak mówi, pomysły na funkcjonowanie SKOK-ów zmieniają się, ale - dodaje - jest spokojny o ich funkcjonowanie jako "elementu naszej infrastruktury".

Trybunał Konstytucyjny kontynuuje w czwartek rozprawę, w ramach której rozpatrywane są wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją ustaw o SKOK. W środę zaprezentowane zostały stanowiska stron, w czwartek sędziowie mają dokończyć rundę pytań. Spodziewany jest także werdykt.

Do TK swoje wnioski o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą ustawy o SKOK-ach z 2009 roku oraz jej nowelizacji z 2013 roku, złożyli: prezydent Bronisław Komorowski, dwie grupy posłów PiS, a także senatorowie tego klubu. Z uwagi na obszerność rozpatrywanych dokumentów rozprawa została zaplanowana na dwa dni; TK rozpatruje wnioski w pełnym składzie.

We wniosku skierowanym do TK prezydent zwrócił się m.in. o rozstrzygnięcie, czy w przypadku ustawy o SKOK-ach ważniejsze jest zapewnienie stabilności finansów, czy pewność prawa i gwarancje dla prawa własności. "W szczególności chodzi o przepis, zgodnie z którym od decyzji KNF o przejęciu kasy nie ma odwołania, a sama decyzja jest prawomocna, nawet jeśli była wydana niezgodnie z prawem" - mówił prezydent w 2013 roku, uzasadniając swoje wątpliwości.

Parlamentarzyści w swoich wnioskach zakwestionowali m.in. konstytucyjność zapisu o tym, że zezwolenia KNF wymaga samo utworzenie kasy. Niekonstytucyjny jest ich zdaniem zapis o obowiązku zatwierdzania statutu kas przez KNF. W ocenie parlamentarzystów PiS wiele artykułów ustawy dyskryminuje kasy względem banków.(PAP)

[ot-video type="youtube" url="http://youtu.be/dD51dz2wCqU"]

 



Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama