Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 18 listopada 2024 14:17
Reklama KD Market

Kopacz: 90 lat temu kobiety stanęły na straży prawa w Polsce



90 lat temu kobiety stanęły na straży prawa w Polsce; czujemy się bezpieczniej wiedząc, że w służbach mundurowych są funkcjonariuszki - mówiła w czwartek premier Ewa Kopacz podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji "90 lat kobiet w policji".

W czwartek rozpoczęły się obchody święta policji - największej formacji mundurowej w kraju. Podczas międzynarodowej konferencji w Sejmie mówiono o roli kobiet w tej służbie. Sala Kolumnowa Sejmu wypełniona była przez kobiety w mundurach policji oraz innych służb. Wśród nich wyróżniała się jedyna kobieta w spódnicy z dwoma niebieskimi lampasami po bokach - nowo mianowana generał policji Irena Doroszkiewicz.

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek nominacje generalskie sześciorgu oficerom policji; jednej kobiecie.

Gratulacje Doroszkiewicz złożyła obecna na konferencji w Sejmie Ewa Kopacz. Jak mówiła, dzisiaj widok kobiety w mundurze nikogo nie dziwi. "Tak jak nie dziwi, że premierem polskiego rządu może być kobieta, marszałkiem Sejmu może być kobieta. Żyjemy w XXI wieku i doceniamy tę postawę polskich kobiet zawsze bardzo zdecydowanych, zdeterminowanych, z charakterem, które potrafiły sprawdzać się na różnych polach" - powiedziała szefowa rządu.

Przekonywała, że Polki i Polacy czują się bezpieczniej dzięki temu, że w służbach mundurowych są funkcjonariuszki. "W swojej służbie, nieprzypadkowo w służbie policyjnej, mundurowej wiecie, co znaczy służyć obywatelom" - zaznaczyła Kopacz. "Zanim pomyślicie o sobie, swoich najbliższych, a będziecie w akcji, będziecie myślały o tych, którym trzeba pomóc" - dodała.

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała, że w 1925 r., już pięć lat po ukształtowaniu się polskiej policji pojawiły się w niej kobiety. Pierwsze absolwentki kursu policyjnego zasiliły szeregi urzędu śledczego Warszawy i policję kryminalną w Łodzi - przypomniała.

"Na pierwszy kurs zgłosiło się zaledwie 30 kandydatek, ale musiały sprostać bardzo restrykcyjnym wymaganiom. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna, albo bezdzietna wdowa. Musiała być w wieku od 25 do 45 lat. Musiała się również zobowiązać, że przez 10 lat nie wyjdzie za mąż" - zauważyła Kidawa-Błońska.

O dumie z policjantek i policjantów mówiła minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Według niej pierwsza nominacja generalska w policji dla kobiety to otwarcie nowej karty w historii tej formacji. Minister podkreślała rolę kobiet w policji - kompetencje, aktywność, podnoszenie standardów i budowanie dobrych relacji w policji. "Policja dobrze służy Polsce. Rzeczpospolita może liczyć na swoje policjantki i policjantów" - powiedziała Piotrowska.

Pełnomocniczka rządu Małgorzata Fuszara, choć gratulowała gen. Doroszkiewicz, mówiła, że do równego statusu w policji jeszcze brakuje, bo prezydent wręczył nominacje generalskie jednej kobiecie i sześciu mężczyznom. Podkreślała, że w równości nie chodzi o to, by przedstawiciele płci, która do tej pory nie była reprezentowana, dostosowywali się do nowego środowiska, tylko by się ono zmieniało. "Szereg spraw musi się zmienić, gdy świat zaczyna być oglądany, oceniany i kształtowany z perspektywy kobiet i mężczyzn" - podkreśliła Fuszara.

Apelowała do przedstawicieli policji, by się nawzajem słuchali i uczyli od siebie. Zwracała uwagę, że kobiety w policji to nie tylko - o czym się często mówi - łagodzenie obyczajów. Wyjaśniła, że chodzi o głębsze sprawy, o priorytety, na które być może do tej pory w policji nie zwracano uwagi. "Musicie mieć odwagę mówienia o tym, że są rzeczy ważne z waszej perspektywy i to, że ktoś tego dotąd nie dostrzegał, to jest jego brak, a nie wasze uzurpowanie sobie prawa, do tego, by coś nowego wnosić" - apelowała do zebranych na sali funkcjonariuszek.

Według Fuszary policjantki są szczególnie ważne w sprawach dot. przemocy, gdy ofiarą jest kobieta. Podkreśliła, że z wielu wywiadów z ofiarami przestępstw wynika, że czują się bardziej bezpieczne, gdy w grupie interwencyjnej jest policjantka.

Gen. Doroszkiewicz pytana przez PAP, jakim trzeba być, by zostać generałem policji powiedziała: "Uczciwym wobec innych i wobec siebie. Robić to, co się lubi. Być spójnym wewnętrznie i odważnym człowiekiem". Dodała, że w służbie liczy się dla niej przede wszystkim kompetencja i wiedza, nie zaś płeć człowieka. Zapewniła, że przez całą służbę nigdy jej się nie zdarzyła sytuacja, by była traktowana protekcjonalnie. "Zawsze czułam wsparcie kolegów i przełożonych, a teraz podwładnych" - powiedziała.

Doroszkiewicz podkreśliła, że wiele lat przed wstąpienie do policji wiedziała, że to jest to, co chciałaby robić. Wspominała, że studiowała pedagogikę i miała praktyki w izbie dziecka. "Bardzo mi się to spodobało i tak to się zaczęło 25 lat temu" - mówiła. Jak dodała, żałuje że synowie nie poszli tą sama drogą. Zaznaczyła jednak, że w policji służy jej chrześnica - jest detektywem w Białymstoku.

Główne obchody święta policji odbędą się w sobotę. W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego wręczone zostaną nominacje i odznaczenia. Następnie pododdziały policji przemaszerują z Placu Zamkowego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość rozpocznie się od odegrania hymnu, podniesienia flagi państwowej na maszt oraz zmian posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Głos zabierze komendant główny policji.

24 lipca 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Policja to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy prawie 100 tys. policjantów i policjantek.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama