Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:19
Reklama KD Market

Odcinek 63. Opona prawdę ci powie

Wiele aspektów wpływa na zużycie paliwa. Styl jazdy kierowcy, kształt i stan techniczny ciężarówki, klimat, rodzaj nawierzchni, po której się poruszamy, no i oczywiście opony.



Były czasy, kiedy właściciele ciężarówek preferowali opony z wysokim bieżnikiem 11R24.5 tzw. " tall rubber". Wychodzili bowiem z założenia, że im wyższy bieżnik, tym większy obwód opony, a więc koło wykonuje mniej obrotów na każdą przejechaną milę, a to zwiększa żywotność opony. Niestety, za wyższym bieżnikiem szła większa waga, która sama w sobie była problemem zważywszy, że w typowym składzie, ciągnik z naczepą, jest tych kół osiemnaście.

Obecnie coraz więcej ciężarówek zaczyna używać szerokich, pojedynczych opon (ang. wide base single) o niższym profilu 445/50R22.5 zamiast „bliźniaków”.

Większości z nas, patrząc na toczące się koło, widzi tylko urządzenie pomagające nam w lepszym i szybszym przemieszczaniu się. Tymczasem nowoczesne opony to ciekawy temat dla niejednego inżyniera.

Najważniejsze jest to, że nie opona podtrzymuje cały pojazd, a powietrze znajdujące się w niej. Rolą opony jest zatrzymanie powietrza o odpowiednim sprzężeniu.

Najbardziej skomplikowaną częścią jest podstawa opony stykającą się bezpośrednio z felgą. Jest wykonana z odpowiednio zmiksowanej gumy, która pokrywa specjalne druty biegnące z jednego końca na drugi i stanowiące bazę dla bieżnika, który jest komponentem opony. Naturalna i syntetyczna guma oraz polimer to najbardziej znane składniki, z których składa się bieżnik, reszta jest tajemnicą każdego producenta. Wzorzec i twardość bieżnika stanowi o przyczepności opony, jej zużyciu oraz komforcie jazdy. Na bezdroża polecany jest tzw. lug patern, który gwarantuje maksymalną przyczepność, natomiast na autostrady bieżnik ze wzorcem "rib" (ang. rib pattern) poprawi ekonomię spalania i wygodę jazdy.

Zmiana opon z bieżnikiem lug na opony z bieżnikiem rib pozwala na zmniejszenie spalania od 2 do 4 procent. Bieżnik zużyty w 50 procentach pozwala zaoszczędzić o 4,5 procent paliwa więcej niż nowe opony. Natomiast opony "zjechane" do maksymalnego dozwolonego rozmiaru (2/32) pozwalają na lepszą ekonomię nawet do 6 procent.

Ciśnienie powietrza również odgrywa poważną role. Zbyt małe - doprowadza do przegrzewania się opon, co z kolei prowadzi do szybszego zużycia i zwiększenia zużycia paliwa.

W roku 2002 FMCSA przeprowadziło badania, w których sprawdzono ciśnienie w 90 tys. opon. Tylko 44 procent z nich miało prawidłowe ciśnienie. A chyba nikt nie wierzy, że pomimo 13 lat, które upłynęły od wspomnianych badań kierowcy częściej sprawdzają opony w ich ciężarówkach.

Drodzy zawodowcy, lato to okres, kiedy tracimy najwięcej ogumienia, czego dowodem są leżące "krokodyle" na poboczach dróg. Więc, chociaż raz w tygodniu, podczas inspekcji ciężarówki sprawdźmy ciśnienie w oponach.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks

odcinek 63 picture 3

odcinek 63 picture 3


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama