Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 października 2024 02:22
Reklama KD Market

Korupcja w chicagowskim szkolnictwie: ty mi pracę, ja ci kontrakt… 

/a> fot.jarmoluk/pixabay.com


Czy Barbara Byrd-Bennett pomogła załatwić kontrakt bez przetargu, by odwdzięczyć się za załatwienie jej posady szefowej chicagowskiego szkolnictwa? To kolejne pytanie dla FBI, które w kwietniu wszczęło śledztwo w sprawie kontrowersyjnego zlecenia, opłacanego z kieszeni podatnika.

Gary Solomon, właściciel firmy edukacyjnej SUPES Academy, która otrzymała kontrakt bez przetargu na 20 mln dol. od chicagowskiej oświaty publicznej, gdy szefową była Barbara Byrd-Bennett, pomógł jej  wcześniej zdobyć tę posadę. Fakt ten ustaliła gazeta „Chicago Sun-Times”, która uzyskała wgląd w korespondencję e-mailową, jaką Solomon prowadził z doradczynią ds. edukacji burmistrza Rahma Emanuela. Solomon negocjował też warunki przyjęcia do pracy Barbary Byrd-Bennett.


Starania Solomona zwieńczyło w 2012 r. przyjęcie Byrd-Bennett na stanowisko szefowej kuratorium chicagowskiej oświaty (Chicago Public Schools, CPS) . Półtora roku później firma SUPES uzyskała zlecenie bez przetargu na szkolenie dyrektorów szkół, które ci ostatni zakwestionowali i ocenili jako praktycznie bezwartościowe.


Po ujawnieniu szczegółów afery kontraktowej Byrd-Bennett ustąpiła 17 kwietnia z urzędu szefowej kuratorium. Jak dotąd nie wydała żadnego oświadczenia w tej sprawie. Władze federalne nie postawiły jej formalnych zarzutów, choć w świetle nowych faktów, jakie pojawiły się w sprawie, wydaje się to być tylko kwestią czasu.


Po odejściu Byrd-Bennett ze stanowiska obowiązki szefa szkolnictwa chicagowskiego przejął tymczasowo Jesse Ruiz, który wcześniej był zastępcą prezesa Chicagowskiej Rady Szkolnej i szefem Stanowego Departamentu Edukacji Publicznej.


Dochodzenie wszczęte przez FBI w kwietniu objęło swym zasięgiem nie tylko kuratorium , Byrd-Bennett, SUPES , ale też elitarną fundację Chicago Public Education Fund (CPEF), która założyła firmę SUPES i dała na ten cel pieniądze.


W zarządzie fundacji CPEF zasiadały do niedawna takie osobistości jak burmistrz Rahm Emanuel, miliarder Bruce Rauner, aktualnie gubernator Illinois, a także miliarderka Penny Pritzker, obecna federalna sekretarz handlu oraz David Vitale, obecny prezes Chicagowskiej Rady Szkolnej i Deborah Quazzo, członkini tej rady. Vitale i Quazzo głosowali na forum rady szkolnej za przyznaniem SUPES kontraktu bez przetargu.


(ao)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama