Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 04:58
Reklama KD Market

UdSC: najczęściej status uchodźcy otrzymują Syryjczycy



Syryjczycy to najliczniejsza grupa, która otrzymuje w Polsce status uchodźcy. Spośród 262 cudzoziemców, którzy w zeszłym roku uzyskali tę formę ochrony międzynarodowej, 115 pochodziło z Syrii - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

Organem właściwym w sprawach udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który prowadzi postępowania o nadanie statusu uchodźcy przy pomocy Departamentu Postępowań Uchodźczych UdSC. W zeszłym roku o nadanie tej formy ochrony międzynarodowej ubiegało się ponad 6 tys. osób. Status uchodźcy nadano 262 cudzoziemcom; największą grupę spośród nich stanowili obywatele Syrii, a także Afganistanu, Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Somalii oraz Egiptu. Dla porównania, rok wcześniej tą formą ochrony objęto 200 osób.

Osoba, która chce złożyć wniosek do Szefa UdSC o nadanie statusu uchodźcy, musi zgłosić się do Straży Granicznej. Złożenie wniosku o nadanie statusu uchodźcy jest możliwe w trakcie wjazdu na terytorium Polski podczas kontroli granicznej. Można to zrobić także podczas pobytu na terytorium RP (należy zgłosić się do Nadwiślańskiego Oddziału SG w Warszawie).

Podczas składania wniosku należy okazać wszystkie posiadane dokumenty (m.in. dokumenty tożsamości i podróży) oraz dowody, które mogą potwierdzać sytuację danej osoby. Wniosek o nadanie statusu uchodźcy jest wypełniany w języku polskim na specjalnym formularzu w oparciu o informacje uzyskane podczas rozmowy cudzoziemca z funkcjonariuszem SG. W razie potrzeby w rozmowie uczestniczy tłumacz języka, w którym porozumiewa się dana osoba.

Złożeniu wniosku towarzyszy fotografowanie, pobieranie odcisków palców (od osób powyżej 14. roku życia), badania lekarskie, kontrola osobista i bagażu. Przyjęcie wniosku rozpoczyna procedurę uchodźczą. Każdy cudzoziemiec otrzymuje tymczasowe zaświadczenie tożsamości, które uprawnia do pobytu na terytorium RP. Cudzoziemiec jest także na piśmie informowany o zasadach postępowania uchodźczego oraz o swoich prawach i obowiązkach.

Z przekazanych w czwartek przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) danych wynika, że liczba syryjskich uchodźców od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r. przekroczyła 4 mln, przy czym w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy wzrosła o milion. Ponadto w samej Syrii odnotowano 7,6 mln uchodźców wewnętrznych.

W toczącą się w Syrii wojnę włączyły się coraz silniejsze ugrupowania dżihadystyczne, walczące zarówno z umiarkowanymi rebeliantami, jak też z siłami rządowymi. W wojnie zginęło już ponad 220 tys. ludzi. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama