Chmielewski (PO) rekomendowany na posła-oskarżyciela ws. postawienia Ziobry przed TS
- 07/09/2015 02:47 PM
Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zarekomendowała w czwartek kandydaturę posła Stanisława Chmielewskiego (PO) na oskarżyciela w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu byłego ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
"Komisja wybrała posła-oskarżyciela (w sprawie pociągnięcia Ziobry do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu), którego rekomenduje Sejmowi, bo to Sejm będzie podejmował decyzję, kto będzie posłem oskarżycielem. Rekomendowaliśmy znakomitego prawnika posła Stanisława Chmielewskiego" - poinformował w czwartek PAP szef sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej Robert Kropiwnicki (PO).
Zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu, po podjęciu uchwały o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, Sejm wybiera spośród posłów, oskarżyciela, który posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego. W razie utraty uprawnień przez oskarżyciela jego obowiązki do czasu wyboru nowego oskarżyciela wykonuje marszałek Sejmu.
Kropiwnicki powiedział też, że decyzja o tym, kiedy Sejm zajmie się wnioskiem o postawienie Ziobry przed Trybunałem Stanu należy do marszałek Sejmu. "Myślę, że to powinno być w terminie sierpień-wrzesień" - zaznaczył. Poinformował też, że w piątek komisja rozpatrzy uwagi formalne do sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Zbigniewa Ziobry.
"Moją ambicją jest, żeby zakończyć pracę nad wnioskiem w sprawie Ziobry w tej kadencji Sejmu" - zadeklarował Kropiwnicki.
Pod koniec czerwca sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przyjęła sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o pociągnięcie Ziobry do odpowiedzialności konstytucyjnej.
Zgodnie z regulaminem Sejmu, komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przedstawia Sejmowi sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej lub umorzenie postępowania w sprawie. Wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej powinien zawierać wszystkie dane wymagane przez przepisy Kodeksu postępowania karnego w stosunku do aktu oskarżenia, a w wypadku wniosku o umorzenie postępowania - uzasadnienie faktyczne i prawne tego wniosku.
Sprawozdanie i wnioski doręcza się wszystkim posłom wraz z informacją o udostępnieniu do wglądu posłów akt sprawy, której dotyczy sprawozdanie, z tym że akta sprawy powinny być udostępnione posłom w okresie nie krótszym niż 21 dni przed posiedzeniem Sejmu, na którym ma być rozpatrzona sprawa.
Sejm może sprawozdanie zwrócić Komisji w celu uzupełnienia postępowania; w tym wypadku Sejm określa kierunek i zakres dalszego postępowania Komisji.
Decyzja o postawieniu członka Rady Ministrów przed Trybunałem Stanu zapada, jeśli zagłosuje za nią co najmniej 3/5 (276) posłów. Za postawieniem Ziobry przez TS opowiada się cały klub PO, SLD, koło Ruch Palikota oraz większość posłów PSL. Przeciwko jest PiS i Zjednoczona Prawica.
Wnioski o postawienie Ziobry, a także b. premiera, szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przed TS złożył klub PO. Podpisało się pod nimi ok. 150 posłów nie tylko z Platformy, ale też z Ruchu Palikota i SLD.
Ziobrze zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.
Takie same zarzuty stawiane są Jarosławowi Kaczyńskiemu. Platforma złożyła wnioski o postawienie Ziobry oraz Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu w 2012 roku.
Zarówno Ziobro jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama