Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 16:20
Reklama KD Market

Pszczoły na dachu Centrum Muzycznego w Nashville



Na zielonym dachu Miejskiego Centrum Muzycznego w Nashville, słynącym jako stolica amerykańskiej muzyki country, od poniedziałku stoją ule, w których zamieszkało 100 tys. europejskich pszczół - informuje w środę agencja AP.

W Nashville spodziewają się, że pszczoły od przyszłej wiosny będą produkować 180 kg miodu rocznie. Połowa wykorzystana zostanie w kuchni Centrum, a połowa - rozdana klientom w celach promocyjnych.

Pszczoły miodne przelatują w poszukiwaniu pyłku do dwóch kilometrów, a to oznacza, że duża część Nashville skorzysta na tej inicjatywie. Pszczoły zapylają około 85 proc. roślin.

W ostatnich latach w USA populacja pszczół spadła średnio o 30 proc., a część pszczelarzy poniosła straty sięgające nawet 90 proc. W ponad połowie krajów europejskich pszczół jest za mało, m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie masowo giną też trzmiele, potrzeba cztery razy więcej pszczół.

Jak podają źródła pszczelarskie, pszczele populacje, poczynając od USA po Europę, cierpią wskutek chemizacji rolnictwa. Ich masowe wymieranie zaczęło się w latach 60. i 70. w pasiekach wędrownych w USA. Na początku XXI w. pojawiła się kolejna plaga (CCD - zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich), która dotarła też do Europy.

Prócz pestycydów, środków owado- i grzybobójczych oraz skażenia wód, pszczołom szkodzą rośliny transgeniczne (GMO) - chronione systemicznymi insektycydami. Środki te wykrywa się w pszczelim nektarze i pyłku. Ponadto przypuszczalnie szkodzi im też dokarmianie syropem kukurydzianym z kukurydzy GMO.

Miejskie pszczelarstwo cieszy się coraz większą popularnością, także w Polsce. Zielone tereny i parki miejskie mają przewagę nad uprawami przemysłowymi, zapewniając potrzebną pszczołom różnorodność i mniejsze skażenie chemią. Entuzjaści miejskiego pszczelarstwa twierdzą też, że metale ciężkie obecne w spalinach pszczoły skutecznie odfiltrowują.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama