Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 21:38
Reklama KD Market

Odcinek 56. Dokumenty do kontroli, proszę!



 

Ponieważ w nadchodzącym tygodniu, od 2 do 4 czerwca, odbędzie się północnoamerykańska inspekcja drogowa, a jak wiemy, kontrole drogowe są częścią życia każdego zawodowego kierowcy, i tym razem powiemy jeszcze nieco o tej międzynarodowej akcji.

Istotą każdej inspekcji jest stwierdzenie, czy pojazd dostawczy, jak i kierowca spełniają wymagania przepisów Departamentu Transportu (DOT). Jeżeli zostaną stwierdzone jakieś nieprawidłowości, to kierowca może zostać zawieszony w wykonywaniu czynności (out of service), a ciężarówka, w której znaleziono jakieś defekty techniczne, również nie może powrócić na drogę, dopóki awarie nie zostaną usunięte.

Oficer DOT dokonujący inspekcji musi powiadomić kierowcę, jaki rodzaj kontroli zostanie przeprowadzony. Wiadomo, że jest siedem poziomów. Pobieżnie omówimy pierwszych pięć, które są najczęściej stosowane, po szczegóły odsyłamy na stronę www.cvsa.org

Poziom 1 – Level 1 North American Standard Inspection: ogólna inspekcja obejmująca dokumenty kierowcy, ładunku, ciężarówki i jej stanu technicznego. Trwa z reguły około godziny. Tylko z tej inspekcji możecie otrzymać naklejkę (ang. inspection sticker).
Poziom 2 – Level 2 Walk Around Driver / Vehicle Inspection: podobna do pierwszej, z tą różnicą, że inspektor nie kontroluje ciężarówki od spodu, czyli nie wchodzi pod ciągnik i naczepę. Wykonane są tylko oględziny zewnętrzne pojazdu.
Poziom 3 – Level 3 Driver Credential Inspection: sprawdzane są tylko dokumenty.
Poziom 4 – Level 4 Special Inspection: kontrola konkretnej części pojazdu, np. hamulców.
Poziom 5 – Level 5 Vehicle Only Inspection: kontrola pojazdu według standardów północnoamerykańskich, bez obecności kierowcy.

A oto pięć najczęściej odnajdowanych usterek:
1. Niewyregulowane hamulce;
2. Inne problemy związane z układem hamulcowym;
3. Światła, przepalone żarówki lub inne;
4. Koła, czyli opony, felgi;
5. Źle zabezpieczony lub wcale niezabezpieczony ładunek.

Mamy też dla was kilka porad, jak się zachowywać podczas inspekcji. Po pierwsze, współpraca z inspektorem (kiedy ten o nią poprosi) nie może być wymuszona. Musicie być w pełni profesjonalni i uprzejmi. Pamiętajcie, że nawet w najnowszej ciężarówce można znaleźć jakieś niedociągnięcia. Róbmy wszystko, aby oficer nie chciał znaleźć tych usterek. Nie obawiajcie się zadawać pytań i na nie odpowiadać. Kiedy kierowca nie komunikuje się wyraźnie z przeprowadzającym kontrolę, może to być przyczynkiem do dokładniejszej inspekcji.

Pamiętajcie, aby wszystkie dokumenty mieć w zasięgu ręki. Karta pracy pojazdu (ang. log book) powinna być zawsze być na bieżąco i czysto prowadzona. Hamulce muszą być prawidłowo wyregulowane. Automatycznie regulujące się hamulce mogą również nie regulować się prawidłowo. Przed każdym wyjazdem, a szczególnie przed zmrokiem, sprawdź wszystkie światła. „Łyse” opony to tylko zaproszenie do przeprowadzenia dalszej szczegółowej inspekcji. Ładunek, chociażby jedna paleta, musi być zawsze zabezpieczony. W wyposażeniu naczepy powinny znajdować się zamki (ang. load locks) albo pasy. Podczas inspekcji na poziomie 1 oficer może złamać plombę i sprawdzić ładunek, jednakże po kontroli musi założyć plombę DOT.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy załoga AAT

AllAboutTrucks.com

truck

truck

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama