piątek, 4 października 2024 04:22

Mistrzostwa par żużlowych – Polacy na drugim miejscu, triumf Duńczyków

Reprezentacja Polski w końcowej klasyfikacji nieoficjalnych mistrzostw świata par żużlowych zajęła drugie miejsce. Prowadzenie zachowali Duńczycy, którzy triumfowali również w sobotni wieczór w rodzimym Esbjerg. Trzecie miejsce zajęli Rosjanie.

Ze względu na opady deszczu zawody były często przerywane. Ostatecznie podjęto decyzję o zakończeniu turnieju po rundzie zasadniczej. Odwołano wyścig barażowy pomiędzy Polską i Rosją. Rundę zasadniczą z dorobkiem 29 punktów zakończyli Duńczycy. Polacy zgromadzili 24, a Rosjanie 20.

Przed turniejem w Esbjerg, który kończył cykl Speedway Best Pairs Cup biało-czerwoni i Rosjanie mieli po 14 punktów i tracili do Duńczyków po cztery.

Duży wpływ na przebieg walki o drugie miejsce miał bieg 10. Polacy wygrali z Rosjanami 5:1, dzięki czemu wyrównali stan rywalizacji i oba zespoły miały po 11 punktów. Świetnie na pierwszym łuku zachował się Piotr Pawlicki, który zastąpił Krzysztofa Kasprzaka. Indywidualny mistrz świata juniorów wyprzedził wewnętrzną stroną toru obu Rosjan i znalazł się za plecami prowadzącego od startu Jarosława Hampela.

Bezkonkurencyjni byli natomiast Duńczycy. Nicki Pedersen i Niels Kristian Iversen praktycznie byli poza zasięgiem rywali.

W piątym biegu poważnie wyglądającemu wypadkowi uległ Peter Ljung. Według wstępnych diagnoz Szwed doznał złamania łopatki i wstrząśnienia mózgu.