piątek, 4 października 2024 02:29

Double-double Gortata, Wizards lepsi od Atlanty

Marcin Gortat zdobył 12 punktów i 12 zbiórek, a jego Washington Wizards w pierwszym meczu drugiej rundy play off koszykarskiej ligi NBA wygrali na wyjeździe z Atlanta Hawks 104:98. Polak uzyskał trzecie z rzędu double-double w tej fazie rozgrywek.

“Czarodzieje” w konfrontacji z najlepszą drużyną Konferencji Wschodniej w sezonie zasadniczym pokazali, że stać ich na wygraną z każdym. W niedzielę zwyciężyli w swoim czwartym kolejnym wyjazdowym meczu inaugurującym serię play off.

O sukcesie "Czarodziejów" przesądziła znakomita druga połowa, wygrana 51:35 głównie dzięki zaangażowanej, zespołowej obronie, która wytrąciła rywalom ich ofensywne atuty.

Gortat znów rozegrał bardzo dobry mecz. Był kluczowym zawodnikiem zespołu w najważniejszych momentach spotkania, m.in. po jego rzucie z półdystansu goście wyrównali na początku czwartej kwarty na 83:83, a po chwili po asyście Polaka Bradley Beal zdobył punkty, które dały Wizards pierwsze prowadzenie od początkowego fragmentu meczu, którego już nie oddali do końca spotkania. Wreszcie to łodzianin na 14,6 s przed końcem zdobył spod kosza punkty dające drużynie prowadzenie 102:96 i odbierające nadzieje rywalom.

Polski środkowy był najlepiej zbierającym zespołu. Przebywał na boisku 38 minut. Trafił pięć z dziewięciu rzutów za dwa punkty i obydwa wolne, zebrał osiem piłek w obronie i cztery w ataku, miał dwie asysty, raz został zablokowany.

Liderem strzelców w zwycięskim zespole i całym spotkaniu był Beal – 28 pkt. Paul Pierce dodał 19, John Wall - 18, 13 asyst i 3 bloki, Drew Gooden – 12, a Otto Porter - 10 i 11 zbiórek.

Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobyli DeMarre Carroll - 24, Al Horford - 17 i 17 zb., Paul Milsap - 15 i 12 zb. oraz Kyle Korver - 13 i Jeff Teague - 11.

- Jesteśmy żołnierzami - mówił po meczu rozgrywający Wall, nawiązując do waleczności swojej i kolegów.

"Jastrzębie" prowadziły przez większość spotkania, najwyżej 12 punktami (65:53) tuż po przerwie, ale Wizards już w pierwszej części meczu potrafili odrabiać straty. Decydujący szturm przypuścili po zmianie stron. Trzecią kwartę wygrali 28:20, a w czwartej nie pozwolili rywalom zdobyć punktów z gry przez ponad pięć pierwszych minut. Zdenerwowani i rozkojarzeni podopieczni najlepszego szkoleniowca ligi w tym sezonie Mike'a Budenholzera w ostatnich 12 minutach trafili zaledwie pięć z 28 rzutów.

Gościom w zwycięstwie nie przeszkodziła kontuzja ich najlepszego strzelca Beala, który skręcił kostkę po czterech minutach ostatniej odsłony.

Podopieczni trenera Wittmana mieli w niedzielę 42-procentową skuteczność rzutów z gry, podczas gdy Hawks 36 proc. Do przerwy te wskaźniki były o wiele korzystniejsze dla gospodarzy: 41-52.

Trener drużyny z Waszyngtonu Gary Wittman pozostaje rekordzistą w NBA. Jego podopieczni w dwóch ostatnich sezonach wygrali w fazie play off osiem wyjazdowych spotkań, a przegrali tylko jedno.

W rywalizacji do czterech zwycięstw "Czarodzieje" prowadzą 1-0. Drugi mecz odbędzie się we wtorek, również w Atlancie.