Chiny prześcignęły Niemcy i Francję i zostały trzecim największym eksporterem broni na świecie, po USA i Rosji - podał w poniedziałek sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). W latach 2010-2014 eksport broni z Chin wzrósł o 143 proc.
Z danych za te lata wynika, że Stany Zjednoczone zajmują 31 proc. rynku eksportu broni, a Rosja - 27 proc.
Daleko za tymi państwami są trzy kolejne kraje: Chiny, Niemcy i Francja mające po 5 proc. udziału w rynku. Według SIPRI Francja plasowałaby się na trzecim miejscu, gdyby w 2014 roku dostarczyła Rosji okręt desantowy Mistral. Ostatecznie nie zrobiła tego ze względu na zaangażowanie Moskwy w konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy.
Ponad dwie trzecie chińskiej broni trafia do Pakistanu, Bangladeszu i Birmy. W latach 2010-2014 Pekin handlował też z 18 krajami afrykańskimi. Rosja z kolei dostarcza swą broń głównie Indiom, największemu importerowi broni na świecie; 70 proc. sprowadzanego przez Indie sprzętu pochodzi właśnie z Rosji.
Stany Zjednoczone mają bardziej zróżnicowaną klientelę, a pierwszym odbiorcą amerykańskiej broni jest Korea Płd. z 9-procentowym udziałem. Z kolei Francja sprzedaje swą broń głównie do Maroka (18 proc. eksportu) i Chin (14 proc.). Wysiłki władz w Paryżu, by zwiększyć eksport broni, zostały ukoronowane w lutym, gdy podpisano kontrakt z Egiptem.
Wśród 10 głównych eksporterów największy wzrost sprzedaży w stosunku do poprzednich pięciu lat odnotowały Chiny, a także Ukraina i Rosja, natomiast dostawy z Niemiec i Francji spadły. Pierwsze miejsce wśród importerów zajmują Indie (15 proc. rynku), a za nimi plasują się Arabia Saudyjska i Chiny - po 5 proc.
Według SIPRI wolumen światowego handlu zwiększył się o 16 proc. w stosunku do danych z poprzedniego raportu za lata 2005-2009. Jednak wielkość obrotu bronią na świecie nadal jest o jedną trzecią mniejsza od szczytu osiągniętego na początku lat 80. (PAP)
fot.Alex Hofford/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama