Rośnie temperatura wyścigu o urząd burmistrza Chicago. Ubiegający się o reelekcję burmistrz Rahm Emanuel i jego rywal Jesus „Chuy” Garcia intensywnie zabiegają o głosy afroamerykańskiego elektoratu. Pojawia się reklama atakująca Garcię, a równocześnie Emanuel kokietuje wyborców obietnicami. Z odsieczą przyjdzie mu nawet jego żona.
Wilson za Garcią
Oficjalnego poparcia udzielił Garcii Willie Wilson, czarnoskóry biznesmen milioner, który w pierwszej turze wyborów na burmistrza (24 lutego) zdobył trzecie miejsce z dziesięcioma procentami głosów. Wilson długo się zastanawiał kogo poprzeć; rozmawiał z obu kandydatami i wyborcami. Ostatecznie opowiedział się za Garcią, ponieważ tak chcieli wyborcy, którym nie podoba się, że Emanuel zamknął około 50 szkół i którzy chcą likwidacji kamer na skrzyżowaniach. Dodatkowo − jak podkreśla Wilson − czarna społeczność ma krytyczny stosunek do polityki zatrudnieniowej Emanuela i przydzielania kontraktów miejskich. Wilson zaznaczył, że rekomendacja polityczna nie odzwierciedla jego osobistych preferencji wyborczych, a tylko elektoratu.
Jones i Jackson też...
Przybywa prominentnych Afroamerykanów opowiadających się za Garcią. Polityk uzyskał poparcie grupy czarnoskórych pastorów oraz działacza murzyńskiego Jesse Jacksona seniora i Emila Jonesa, byłego przewodniczącego Senatu stanowego. Obaj twierdzą, że latynoski kandydat dobrze zna problemy czarnej społeczności i będzie jej dobrze służył. Garcia był senatorem stanowym w latach 90. i z tego okresu zna go dobrze Jones. W latach 80. natomiast, podobnie jak Jackson, był sojusznikiem politycznym Harolda Washingtona, pierwszego afroamerykańskiego burmistrza Chicago.
Fioretti jeszcze się zastanawia
Zdobywca czwartego miejsca pierwszej tury wyborów, radny Bob Fioretti, który jest włosko-polskiego pochodzenia, wciąż jest niezdecydowany. 24 lutego sygnalizował, że zarekomenduje Garcię, ale później wycofał się z tej deklaracji twierdząc, że zanim udzieli oficjalnego poparcia, musi się dowiedzieć, jakie plany mają obaj kandydaci w kwestii rozwiązania palących problemów finansowych Chicago.
Najnowsza reklama polityczna wyemitowana przez zwolenników Emanuela − skupionych w komitecie akcji politycznej (tzw. superpac) − przedstawia Garcię jako zwolennika podwyżek podatków, niekompetentnego w kwestiach finansowych i unikającego zajęcia wyraźnego stanowiska w sprawie poważnych problemów miasta. Na dodatek spot oskarża Garcię, że jest politycznym karierowiczem, który jako radny głosował za podwyżką podatków od nieruchomości i prywatyzacją parkometrów, i korzystał nielegalnie z ulg podatkowych.
Kamery, a wybory
W minionym tygodniu Emanuel zarządził likwidację 50 kamer na 25 skrzyżowaniach. Decyzja została podjęta po nasilających się krytykach Garcii, który twierdzi, że kamery nie zwiększają bezpieczeństwa ruchu kołowego, a tylko nabijają kasę miasta przy pomocy mandatów za przejechanie czerwonego światła. Administracja Emanuela utrzymuje, że kamery uznano za niepotrzebne po analizie danych statystycznych z wypadków w rejonie desygnowanych skrzy1żowań. Garcia twierdzi, że likwidacja 50 kamer to za mało i zbyt późno. Zapewnia, że jeśli zostanie burmistrzem, to zlikwiduje wszystkie, lub prawie wszystkie kamery.
Sekretarz stanowy Jesse White, wpływowy polityk afroamerykański, który jest współprzewodniczącym komitetu wyborczego Emanuela, uważa, że zwiększyłby on swe szanse na wygraną, gdyby zlikwidował kamery fotografujące kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. White uważa, że kamery są dużym politycznym problemem burmistrza Emanuela.
Inwestowanie w ubogie dzielnice?
W odpowiedzi na zarzuty Garcii, że rozwój ekonomiczny miasta jest nierównomierny i wiele dzielnic poza centrum jest zaniedbanych, Emanuel przedstawił plan strategicznego inwestowania w zacofane ekonomicznie rejony i stymulacji rozwoju przy pomocy ulg i obniżek podatkowych oraz redukcji biurokratycznych przeszkód.
W minionym tygodniu Emanuel spotkał się nawet z przedstawicielami sektora biznesowego oraz działaczami społecznymi i prosił o opinie dotyczące metod poprawy sytuacji gospodarczej peryferyjnych okolic miasta. Wśród poruszanych kwestii było tworzenie miejsc pracy, uruchamianie zakładów przemysłowych i placówek handlowych ze zdrową żywnością, której nie można kupić w niektórych afroamerykańskich dzielnicach, a także zagospodarowanie pustostanów i pustych parceli.
Pierwsza dama na ratunek
Szanse wyborcze Emanuela próbuje zwiększyć jego żona Amy Rule Emanuel, która do tej pory trzymała się z daleka od polityki. Pierwsza dama Chicago zaplanowała wygłoszenie przemówienia w najbliższych dniach wspierającego kampanię męża. Oryginalnie wystąpienie zapowiedziano na piątek 13 marca, ale Rule Emanuel odwołała ten termin i zapowiedziała podanie nowego.
Wkrótce debaty
Emanuel i Garcia zgodzili się na udział w trzech debatach transmitowanych prze telewizję. Pierwsza z nich odbędzie się już 16 marca w studio telewizji WMAQ (NBC-5), druga − 26 marca w studio telewizji WFLD (FOX-32 Chicago) a ostatnia 31 marca w studio telewizja publicznej WTTW (kanał 11). Wyborcy będą sami mogli ocenić poziom i szczerość wypowiedzi obydwu kandydatów.
Przypomnijmy, że Emanuel zabiega o drugą kadencję. W pierwszej turze wyborów 24 lutego nie zdobył wymaganej większości ponad 50 proc. głosów i musi zmierzyć się ze zdobywcą drugiego miejsca, Garcią, który jest członkiem Rady powiatu Cook, byłym radnym chicagowskim i byłym senatorem stanowym.
Alicja Otap
[email protected]
fot._vikram/Flickr/Wikipedia/archbob/pixabay.com
Reklama