Członkowie komisji śledczej ONZ ds. zeszłorocznego konfliktu w Strefie Gazy zwrócili się z prośbą o odłożenie do czerwca publikacji raportu w tej sprawie "w celu oceny zebranych danych". Przewodniczący Rady Praw Człowieka ONZ oświadczył, że wniosek poparł.
Raport w sprawie ewentualnych naruszeń popełnionych na przestrzeni lipca i sierpnia ub.r. w Strefie Gazy miał zostać przedstawiony Radzie Praw Człowieka ONZ 23 marca. Zarówno wobec Izraela, jak i radykalnego palestyńskiego Hamasu wysuwane są zarzuty o łamanie w tym czasie międzynarodowego prawa humanitarnego.
W poniedziałek członkowie komisji śledczej wystosowali do przewodniczącego Rady Joachima Rueckera list z prośbą o odłożenie do czerwca publikacji raportu. Jak argumentowali, potrzebują "więcej czasu na ocenę zgromadzonych informacji, z których większość nadeszła zaledwie w ostatnich tygodniach".
Na początku lutego dyplomaci ONZ w Genewie poinformowali, że komisja opublikuje swój raport w marcu, mimo rezygnacji jej krytykowanego przez Izrael przewodniczącego Williama Schabasa, profesora prawa międzynarodowego z Kanady. Izrael był od początku przeciwny jego nominacji, zarzucając mu stronniczość.
Schabas podał się do dymisji w następstwie izraelskich oskarżeń o konflikt interesów w związku z jego wcześniejszą działalnością konsultacyjną na rzecz Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Jego funkcję objęła członkini komisji Mary McGowan Davis.
W ubiegłorocznym konflikcie zbrojnym w Strefie Gazy zginęło 2 143 Palestyńczyków, w większości cywilów, w tym ponad 500 dzieci, oraz 72 Izraelczyków, w tym sześciu cywilów. 11 tysięcy ludzi odniosło obrażenia, a 100 tysięcy budynków zostało zniszczonych bądź uszkodzonych. Konflikt wybuchł po uprowadzeniu i zabójstwie trzech izraelskich nastolatków na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izrael o tę zbrodnię oskarżył bojowników Hamasu i zarządził masowe aresztowania, na co Hamas zareagował nasileniem ostrzału terytorium izraelskiego. (PAP)
fot.Mohammed Saber/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama