Niemiecki Urząd Imigracyjny przewiduje, że w 2015 r. wniosek o przyznanie azylu w Niemczech złoży 300 tys. osób - o 50 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Schronienia w Niemczech szukają przede wszystkim uchodźcy z Syrii, Iraku i Kosowa.
Tak wysoką liczbę azylantów odnotowano ostatnio w 1993 roku. Do Niemiec przybyło wówczas 322 tys. uchodźców. Ich napływ wywołał protesty mieszkańców RFN. Doszło też do ataków na ośrodki dla uchodźców. By ograniczyć liczbę azylantów, władze zaostrzyły przepisy imigracyjne.
Federalny Urząd Imigracyjny w Norymberdze uzasadnia prognozę utrzymującym się napięciem w Iraku i Syrii, a także sytuacją w Kosowie, gdzie wielu mieszkańców nie widzi dla siebie żadnej perspektywy życiowej.
W styczniu do norymberskiej placówki wpłynęło ponad 10 tys. wniosków o azyl od obywateli Kosowa. W tym samym czasie o azyl wystąpiło 21 tys. Syryjczyków i 9 tys. Irakijczyków. Fala wniosków uchodźców z Kosowa spowodowała opóźnienia w rozpatrywaniu traktowanych dotychczas priorytetowo wniosków obywateli Syrii i Iraku.
W przypadku uchodźców z tych ostatnich krajów decyzje zapadały w ciągu dwóch tygodni; obecnie proces decyzyjny wydłużył się do czterech, a nawet sześciu tygodni. Średni okres podejmowania decyzji o przyznaniu azylu dla wszystkich imigrantów wynosił w zeszłym roku ponad siedem miesięcy. Odsetek pozytywnych decyzji o przyznaniu azylu wobec uchodźców z Kosowa wynosi 0,1 proc.
W 2014 roku wniosek o przyznanie azylu złożyło w Niemczech 202 tys. obcokrajowców. Niemieckie samorządy skarżą się na trudności w zakwaterowaniu azylantów ze względu na brak środków finansowych. W wielu miejscach kraju dochodziło w zeszłym roku do protestów mieszkańców przeciwko budowie ośrodków dla imigrantów. Największy ruch społeczny przeciwko napływowi uchodźców z krajów islamskich powstał w Dreźnie, gdzie na przełomie zeszłego i tego roku co poniedziałek demonstrowało kilkadziesiąt tysięcy osób. (PAP)
fot.jensschoeffel /pixabay.com
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama