Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 14:35
Reklama KD Market
Reklama

Niemcy. Po serii napadów nad granicą z Polską policja wzmacnia patrole

Po serii brutalnych napadów na mieszkańców miejscowości w Brandenburgii nad granicą z Polską niemieckie władze zapowiedziały w środę wzmocnienie w Guben i Forst patroli policyjnych oraz zacieśnienie współpracy z polskimi służbami policyjnymi.

"Traktujemy bardzo poważnie troski i lęki mieszkańców strefy nadgranicznej" - powiedział komendant policji Hans-Joergen Moerke w środę w Cottbus. "Obywatele terenów położonych nad Nysą muszą czuć się bezpiecznie; policja zatroszczy się o to" - zapewnił.

Do miast Guben i Forst oraz kilku gmin południowej Brandenburgii położonych wzdłuż granicy z Polską skierowanych zostanie od zaraz 10 dodatkowych dwuosobowych patroli policyjnych. W razie potrzeby możliwe jest ich dodatkowe wzmocnienie - czytamy w komunikacie przekazanym PAP. Policja z Cottbus zapowiedziała ponadto, że nawiąże bardziej intensywną współpracę ze służbami w Polsce.

Obie izby niemieckiego parlamentu ratyfikowały w styczniu polsko-niemiecką umowę o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej oraz współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych.

Niemiecka policja zaznaczyła w komunikacie, że w porównaniu z połową lat 90. przestępczość w Brandenburgii wyraźnie spadła. Sytuacja w strefie nadgranicznej pozostaje natomiast trudna, a mieszkańcy nadgranicznych miejscowości czują się zagrożeni w związku z licznymi kradzieżami i napadami.

Berliński dziennik „Tagesspiegel” informował we wtorek o serii brutalnych napadów w Guben. Gazeta zamieściła m.in. relację 73-letniego emeryta, zaatakowanego gazem pieprzowym i zrzuconego z roweru, a następnie pobitego przez zamaskowanego napastnika. W napadzie brały udział - jego zdaniem - osoby, które przeszły na stronę niemiecką z Polski, a po napadzie uciekły za Nysę.

Burmistrz Guben Fred Mahro powiedział "Tagesspieglowi", że napady i pobicia mnożą się od półtora roku. Jak podkreślił, mieszkańcy miasta wręcz przyzwyczaili się już do kradzieży na pograniczu, ale teraz paraliżuje ich strach przed brutalnością sprawców.

Policja nie wie, skąd pochodzą sprawcy. Zdaniem śledczych przestępcy mogą być też Niemcami, Litwinami lub Ukraińcami - pisze "Tagesspiegel". (PAP)

fot.Ennio Leanza/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Pope: Ash Wednesday prayer service

Pope: Ash Wednesday prayer service

epa04625770 Pope Francis leads the Ash Wednesday mass opening Lent, the forty-day period of abstinence and deprivation for Christians, before Holy Week and Easter at Santa Sabina church in Rome, Italy, 18 February 2015. The Ash Wednesday marks the beginning of Lent, a solemn period of 40 days of prayer and self-denial leading up to Easter. EPA/GABRIEL BOUYS / POOL


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama