Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 10:12
Reklama KD Market

Odcinek 41. System PrePass. Jak to działa?


Technologia pracuje na korzyść biznesu transportowego. Coraz łatwiej przemierzać amerykańskie autostrady bez zbędnych przystanków, co może przełożyć się na więcej przejechanych mil, czyli więcej pieniędzy oraz zaoszczędzonych nerwów, czyli przejazdów przez stacje wag (weight stations, tzw. wagi). Gdzie bylibyśmy, gdyby nie technologia?

Na to pytanie odpowiada Karen Rasmussen, prezes i CEO firmy HELP, oferującej PrePass-y, najbardziej popularne urządzenia, dzięki którym można objeżdżać wagi, nie zatrzymując się na nich. – Myślę, że byłby ogromny chaos. Gdyby zadać to samo pytanie agencjom stanowym, które są zaangażowane w nasz program, to z pewnością odpowiedziałyby, że obecnie nie ma możliwości pracy bez PrePass-ów. Brakuje sił przerobowych i na autostradach w pobliżu stacji wag tworzyłyby się straszne korki.

Jeszcze dwadzieścia lat temu pomysł przekaźników (transponderów) w kabinach ciężarówek wydawał się jak rodem z filmów fantastycznych, ale dzisiaj to już chleb powszedni. Jednak zanim taki transponder trafi na przednią szybę ciężarówki, firma weryfikuje, poprzez odpowiednie programy komputerowe, wszystkie informacje. Potencjalny właściciel PrePass-a musi mieć bardzo dobry wynik dotyczący bezpieczeństwa (safety score). Ponadto ważne rejestracje, zapłacone wszystkie podatki i opłacony UCR (Unified Carrier Registration). Jeżeli warunki te są spełnione, każda ciężarówka otrzymuje jeden przekaźnik.

Ponad autostradami w pewnej odległości przed wagami zamontowane są czytniki. Kiedy ciężarówka przejeżdża pod nimi, przekaźnik i czytnik komunikują się i wszystkie dane przekazywane są do stacji wag. Jeżeli nie ma żadnych uwag, w kabinie kierowcy zapala się zielone światło. Oznacza to, że można jechać i nie zjeżdżać na wagę.

Zdarza się jednak, że zapala się światło czerwone. Kierowca jest wtedy zmuszony zjechać i wyjaśnić problem. Przyczyn może być wiele. Przykładowo zbyt duża waga całego składu bądź przeważenie na którejś z osi. Niezapłacone podatki w którymś ze stanów. Czy ciągnik, który nie może być w użytku (out of service). Najczęstszą przyczyną czerwonego światła jest jednak zamiana transponderów pomiędzy ciężarówkami w jednej firmie. Nie można tego robić, bowiem każdy czytnik jest przypisany do jednego pojazdu i musi się zgadzać z jego numerem seryjnym.

Co więcej, może się też zdarzyć, że wszystko działa, jedziesz spokojnie, a tu i tak zacznie mrugać czerwone światło. Otóż każdy stan musi sprawdzić obowiązkowo 5 proc. wszystkich PrePass-ów. Podobnie jak z testami na narkotyki jest to przypadkowe losowanie. Może paść akurat na ciebie.

Na dzień dzisiejszy serwis PrePass jest dostępny w następujących stanach: Alabama, Arizona, Kalifornia, Kolorado, Floryda, Georgia, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Luizjana, Maryland, Michigan, Missisipi, Montana, Nebraska, Nowy Meksyk, Ohio, Oklahoma, Karolina Południowa, Tennessee, Teksas, Utah, Wirginia, Wirginia Zachodnia, Wisconsin i Wyoming.

Z około półtora miliona ciężarówek, które przejeżdżają przez wagi lub port of entry, 500 tys. posiada PrePass-y. Czy też jesteś kierowcą takiego pojazdu?

Szerokiej i bezpiecznej drogi!

All About Trucks
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama