Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 12:26
Reklama KD Market
Reklama

Francja chce systematycznej kontroli pasażerów linii lotniczych w UE (aktl.)

Francja chce, aby w celu zwalczania terroryzmu kraje Unii Europejskiej dały zielone światło dla wprowadzenia systematycznej kontroli pasażerów linii lotniczych, jeszcze nawet zanim można będzie zmodyfikować traktat z Schengen.

Francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve oświadczył w czwartek w wywiadzie dla rozgłośni "France info", że celem takich kontroli byłoby przede wszystkim utrudnienie przemieszczania się tzw. zagranicznym bojownikom islamskim.

"Systematyczna kontrola naszych obywateli na lotniskach" na podstawie dokumentacji Schengen pozwoli na sprawdzanie, czy "mamy do czynienia z osobami, które mogą stwarzać problemy" - powiedział szef francuskiego MSW.

Francja - dodał minister, który wypowiadał się przed szczytem unijnym w Brukseli - "chce, aby zanim zostanie zmodyfikowany traktat z Schengen - co potrwa jakiś czas i o co będziemy zabiegali - można było wprowadzić systematyczne i skoordynowane kontrole".

Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, wypowiadając się w Brukseli podczas szczytu UE, zaznaczył, że możliwe jest wzmocnienie kontroli na granicach zewnętrznych i reforma systemu informacyjnego strefy Schengen, ale nie można wprowadzić kontroli na granicach wewnętrznych. "Rewizja zasady swobodnego przepływu ludzi wewnątrz strefy Schegen jest nie do pomyślenia dla Parlamentu Europejskiego" - oświadczył Schulz, podkreślając, że zdecydowana większość europosłów jest przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Cazeneuve mówił też, że Paryż chce się zwrócić do europejskich partnerów o wprowadzenie systemu rejestrowania pasażerów przy wydawaniu biletu, aby "można było zorganizować współpracę między systemami policyjnym i sądowym", co pozwoli "zneutralizować terrorystów".

Trzecia sprawa, na której zależy Francji, to dokonanie pewnych "regulacji" w internecie, aby "uniknąć pojawiania się portali lub blogów nawołujących do stosowania terroru", zważywszy że rekrutacji do działalności terrorystycznej dokonuje się, według francuskiego ministra, "w 90 proc. poprzez internet".

Schulz podkreślił znaczenie prewencji w internecie, gdyż jest on miejscem szerzenia treści radykalnych i rekrutacji bojowników. Ocenił też, że problem polega na tym, że informacje nie są w wystarczający sposób przekazywane sobie przez państwa.

W środę Parlament Europejski zapowiedział, że będzie dążyć do zamknięcia do końca 2015 r. prac nad budzącą kontrowersje dyrektywą ws. wymiany danych pasażerów (tzw. PNR - Passenger Name Record). Wezwał przy tym kraje członkowskie do przyspieszenia prac nad przepisami o ochronie prywatności. Proces uchwalania dyrektywy ws. PNR został wstrzymany wiosną 2013 r., ponieważ większość członków komisji PE ds. swobód obywatelskich uznała, że przepisy mogą prowadzić do naruszania podstawowych praw obywateli UE, zwłaszcza prawa do prywatności.

We Francji przyjęto w listopadzie nową ustawę antyterrorystyczną, która ma m.in. utrudnić podejrzanym przystępowanie za granicą do ugrupowań terrorystycznych. (PAP)

fot.Radek Pietruszka/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama