Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:37
Reklama KD Market

Papież: "nie" dla ideologicznej równości kobiet i przemocy wobec nich

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że nie należy w ideologiczny sposób podchodzić do kwestii równości kobiet. W ostrych słowach papież potępił wszelką przemoc wobec nich. Powtórzył, że kobiety powinny odgrywać większą rolę w Kościele.

Podczas spotkania z uczestnikami rzymskiej konferencji na temat kobiet, zorganizowanej przez Papieską Radę Kultury Franciszek oświadczył, że kwestie równości kobiet i różnic lepiej rozumie się w perspektywie relacji, a nie konfrontacji. "Pryzmat ideologiczny" nie pozwala - jego zdaniem - dobrze dostrzec realiów.

"Dawno już zostawiliśmy za sobą, przynajmniej w zachodnich społeczeństwach, model społecznego podporządkowania kobiety mężczyźnie, model odwieczny, ale jego negatywne efekty jeszcze się nie skończyły" - zauważył.

"Pokonaliśmy także model drugi, czystej i zwykłej równości, stosowany mechanicznie, a także równości absolutnej" - dodał.

W ocenie papieża w ten sposób pojawił się nowy wzorzec, który określił jako "wzajemność w równości i w różnicach".

W relacji mężczyzna-kobieta - wskazał Franciszek - należy uznać, że oboje posiadają jednakową naturę, ale "na swój sposób".

Franciszek potępił przemoc wobec kobiet, handel nimi, ich okaleczanie.

"Symbol życia, jakim jest ciało kobiety, niestety nierzadko jest atakowany i oszpecany także przez tych, którzy powinni być strażnikami i towarzyszami ich życia" - wskazał.

"Wiele form niewolnictwa, handlu, okaleczania ciała kobiet zobowiązuje nas do działania, aby zwalczać te formy poniżania, które sprowadzają je do roli przedmiotu na sprzedaż" - oświadczył papież.

Następnie Franciszek powiedział, że jest przekonany, iż pilną koniecznością jest zaoferowanie kobietom więcej miejsca w życiu Kościoła, przy uwzględnieniu - jak wskazał - ich specyficznej wrażliwości kulturowej i społecznej. Papież chciałby, aby więcej kobiet było zaangażowanych w zadania związane zarówno z pomocą duszpasterską, jak i w refleksję teologiczną.

Według Franciszka ważne jest, aby kobiety w Kościele nie czuły się jak "goście", ale by w pełni uczestniczyły w różnych aspektach jego życia.

Papież podkreślił, że wszystkie instytucje, włącznie ze wspólnotą kościelną, powinny pomagać kobietom w pełnieniu ról społecznych, w sposób zharmonizowany z życiem rodzinnym.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

fot.Giuseppe Lami/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama