Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 10:52
Reklama KD Market

Szczecin: gen. Breedlove pozytywnie o zmianach w Korpusie NATO

Naczelny dowódca NATO w Europie gen. Philip Breedlove pozytywnie ocenił trwające w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim prace nad podniesieniem jego gotowości bojowej. Breedlove odwiedził we wtorek szczecińską siedzibę jednostki.

"To krytyczny moment dla Sojuszu i Europy jako całości. Musimy zmierzyć się z nowymi, złożonymi wyzwaniami zarówno strategicznymi, jak i operacyjnymi" - mówił po rozmowach w Korpusie dziennikarzom generał, odnosząc się m.in. do sytuacji politycznej na wschodzie Ukrainy.

Dodał, że "nowy czas adaptacji dla NATO będzie wymagał innowacyjności, zdecydowanych pomysłów i kreatywnego przekonstruowania". Przede wszystkim potrzebujemy silnego zaangażowania dla wspólnych pomysłów i wartości, które NATO wyznaje od samego początku - podkreślił.

Te fundamentalne wartości zostały zaadaptowane przez Korpus i są wykorzystywane podczas trwających prac nad podniesieniem jego gotowości bojowej - przyznał Breedlove po rozmowach z kadrą Korpusu.

"Jestem usatysfakcjonowany tym, co zobaczyłem i co usłyszałem podczas mojej wizyty. To tylko potwierdza znaczenie współpracy regionalnej i jej roli dla naszego wspólnego bezpieczeństwa” - zaznaczył.

Oprócz naczelnego dowódcy NATO w Europie we wtorkowym spotkaniu w kwaterze jednostki udział brali m.in. przedstawiciele resortów obrony państw założycielskich Korpusu i wojskowi reprezentanci tych państw.

Dowódca Korpusu gen. Bogusław Samol mówił, że ostateczne decyzje co do kształtu organizacyjnego i osobowego Korpusu będą podjęte przez ministrów obrony krajów założycielskich najprawdopodobniej na początku lutego br.

"Deklaracje polityczne będą przełożone na praktyczny grunt przez Korpus i będziemy ćwiczyć w północno-wschodniej części Europy, na wschodniej flance NATO" - dodał Samol, zapowiadając planowane na jesień ćwiczenie dowódczo-sztabowe jednostki w zakresie szkolenia pododdziałów jej podporządkowanych i prowadzenia operacji obronnych.

Samol poinformował też, że Breedlove podczas wizyty w Szczecinie podkreślał, że Korpus w czasie pokoju będzie odpowiedzialny za monitorowanie rozwoju sytuacji polityczno-wojskowej wokół granic Sojuszu, szczególnie na północno-wschodnim kierunku.

Gen. Breedlove nie wykluczył, że Korpus będzie w przyszłości sprawować kontrolę nad natowskimi Force Integration Units. Jednostki takie Sojusz planuje powołać w Europie. Ich rolą miałoby być współdziałanie przy ewentualnym przemieszczaniu wojsk NATO na kontynencie. Korpus mógłby dowodzić takimi komórkami w północno-wschodniej Europie.

"Miejmy nadzieję, że nigdy nie będzie to potrzebne, ale jeśli doszłoby do konfliktu, to Korpus mógłby przejąć misję, dowodząc formacjami takimi jak Sojusznicze Siły Najwyższej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) lub też innymi i wchodziłby w szerszy program obrony zbiorowej" - dodał.

Dowódca NATO w Europie wyjaśnił, że NATO Force Integration Units (NFIU) mogłyby powstawać zarówno w Polsce, jak i innych krajach po konsultacjach z odpowiednimi resortami obrony i wyrażeniu przez nie zgody.

"Obecnie nie ma szczegółów w tej sprawie, ale to jedna z kwestii, o której zamierzamy rozmawiać w każdym z krajów, w których chcielibyśmy stworzyć NFIU" - dodał.

Breedlove zapowiedział też, że Sojusz zmodyfikuje program ćwiczeń.

Pierwsza seria zmian w ćwiczeniach nie będzie dotyczyła zwiększenia sił biorących w nich udział, lecz pogrupowania niektórych istniejących już manewrów, by lepiej przygotować nasze siły takie jak Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni do dowodzenia i kontroli nad nimi - tłumaczył. Chcemy pozwolić krajom, które prowadziły niewielkie, niezależne manewry, by pracowały razem jako siły NATO" - powiedział.

Dodał jednak, że rozważane jest zwiększenie liczebności niektórych ćwiczeń.

Korpus utworzyły w 1999 r. trzy państwa - Dania, Niemcy i Polska. Teraz należy do niego 14 krajów, w tym: Estonia, Litwa i Łotwa, Słowacja, Czechy, USA, Węgry.

Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

Podwyższenie gotowości bojowej Korpusu oznacza przede wszystkim skrócenie czasu, jaki Korpus ma na wykonanie zadania. Dotychczas było to do 180 dni, podczas gdy po osiągnięciu wyższej gotowości bojowej będzie to do 90 dni lub mniej, w zależności od tego, do której kategorii gotowości Korpus zostanie przygotowany. Decyzja w tej sprawie podjęta zostanie przez kraje założycielskie Korpusu.

Zgodnie z trójstronnym oświadczeniem w 2016 r. Korpus ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną i być zdolnym do dowodzenia podległymi formacjami. Do końca 2018 r. Korpus ma być gotowy do dowodzenia operacjami połączonymi, czyli we współdziałaniu z elementami komponentów morskich i powietrznych.(PAP)

Na zdjęciu: Generał Philip Breedlove  fot.Ciro Fusco/EPA


Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama