Recesja w Rosji może być "bardzo głęboka" i dalece przekroczyć prognozy rządowe, jeśli cena ropy utrzyma się na obecnym niskim poziomie - ocenił w środę zrzeszający światowe banki Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) z siedzibą w Waszyngtonie.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy ze swej strony ocenił, że "uważnie przygląda się" sytuacji na rynku walutowym w Rosji.
Jeśli cena za baryłkę będzie wahać się w ciągu roku w granicach od 58 do 62 dolarów, "Rosja wejdzie w głęboką recesję, która niewątpliwie będzie większa niż 5 proc. spadku PKB w 2015 r." - powiedział główny ekonomista ds. wschodzących rynków Europy w IIF, Bułgar Lubomir Mitow.
Na początku grudnia Rosja drastycznie obniżyła swe prognozy wzrostu i od tamtej pory ocenia, że rosyjskie PKB ma skurczyć się do 0,8 proc. w przyszłym roku z powodu utraty dochodów wywołanej spadkiem cen ropy oraz sankcjami międzynarodowymi związanymi z konfliktem na Ukrainie.
Chociaż od początku roku rubel stracił połowę swej wartości, IIF zapewnia, że Moskwa musi "dać oznaki powrotu do normalności" w celu uspokojenia ludności i inwestorów. "Jeśli to nie nastąpi, stopy procentowe mogą dojść do poziomu, którego nikt nie będzie w stanie przewidzieć" - podkreślił Mitow. "Nie pozostanie więc nic innego, jak tylko uciec się" do odgórnej kontroli nad ewentualną ucieczką kapitału - ocenił IIF, które zrzesza ponad 500 instytucji finansowych.
Odrzucając na razie to rozwiązanie, Centralny Bank Rosji wolał podnieść w nocy z poniedziałku na wtorek podstawową stopę procentową aż o 6,5 punktu procentowego - z 10,5 do 17 proc., co miało powstrzymać ucieczkę kapitału.
Jeśli sytuacja gospodarcza będzie dalej się pogarszać, Rosji może grozić dziura w finansach publicznych w wysokości "ponad 100 miliardów dolarów", którą będzie trudno załatać - dodał Mitow. Obecnie "nie ma nikogo, kto zapewniłby Rosji środki finansowe" - dodał. (PAP)
fot.Yuri Kochetkov/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama