Na nieoficjalnej liście wyborczej do władz Chicago – która stanie się prawomocna za około dwa tygodnie – są kandydaci polskiego pochodzenia, w tym Robert „Bob” Fioretti kandydujący na urząd burmistrza oraz radny Scott Waguespack ubiegający się o reelekcję w 32. okręgu miejskim. O urzędy radnych stara się kilka osób o swojsko brzmiących nazwiskach.
Radny 1. okręgu Robert „Bob” Fioretti, z zawodu adwokat, syn Amerykanki polskiego pochodzenia i włoskiego imigranta, już po raz drugi przymierza się do fotela włodarza miasta. Cztery lata temu musiał porzucić plany wyborcze z powodu choroby nowotworowej, z której wyszedł obronną ręką. Obiecał, że jeśli wygra wybory, to skoncentruje się na reformie edukacji i rozwoju gospodarczym miasta, a także na tworzeniu nowych miejsc pracy. Zapowiedział też kompleksowe podejście do walki z przestępczością.
Dodajmy, że na urząd burmistrza Chicago kandyduje ogółem dziesięć osób, w tym obecny burmistrz Rahm Emanuel i komisarz Rady Powiatu Cook Jesus „Chuy” Garcia, popierany przez związek zawodowy nauczycieli chicagowskich CTU.
W 10. okręgu miejskim, w południowej części Chicago, wśród siedmiu kandydatów do rady miasta jest aktualny radny John Pope oraz Susan Sadlowski Garza, pedagog w szkole podstawowej, działaczka społeczna i związku zawodowego nauczycieli Chicago Teachers Union, córka związkowego przywódcy Eda Sadlowskiego.
W 11. okręgu miejskim na południu miasta po raz drugi o urząd radnego ubiega się John Kozlar, młody prawnik, działacz społeczny i sportowy, który ma dwoje konkurentów: Patricka Daley Thompsona i Maureen Sullivan. Obszerny program wyborczy Kozlara znajduje się na jego stronie internetowej.
W 23. okręgu miejskim na południu miasta ponownie o urząd zabiega Anna Góral, o której wielokrotnie pisaliśmy na łamach „Dziennika Związkowego”. Polonijna kandydatka domaga się bardziej skutecznej walki z przestępczością i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim chicagowianom. Priorytetem jest też dla niej edukacja. Inne istotne dla Góral kwestie to: budżet miasta i dobre gospodarowanie funduszami publicznymi, ograniczenie podatków od nieruchomości oraz zapewnienie zatrudnienia. Jak podkreśla Góral, 25 proc. wszystkich miejsc pracy generują małe biznesy, więc trzeba im ułatwić funkcjonowanie oraz uprościć procedurę zakładania działalności gospodarczej. Góral zmierzy się z obecnym, długoletnim radnym Michaelem R. Zalewskim i dwoma kandydatami latynoskimi.
W 32. okręgu miejskim zdecydowanym faworytem jest Scott Waguespack, z zawodu prawnik i radny od 2007 roku. Jego rywalką wyborczą − jeśli nie utraci statusu kandydata − będzie Elise Doody-Jones. W radzie miasta Waguespack należy do postępowego odłamu, który często sprzeciwia się dyrektywom burmistrza Emanuela. Głosował przeciwko najnowszemu budżetowi Emanuela, ponieważ w dokumencie brakuje dokładnego rozliczenia wydatków policji chicagowskiej − głównie za godziny nadliczbowe. Waguespack popiera oficjalnie Fiorettiego na urząd burmistrza Chicago.
W 35. okręgu miejskim w północno-zachodniej części miasta kandyduje polonijny adwokat Walter Zarnecki, który zmierzy się z urzędującym radnym Reyem Colonem i Carlosem Ramirezem-Rosą.
W 38. okręgu na północnym zachodzie miasta, gdzie o reelekcję nie ubiega się obecny radny Tim Cullerton, chce go zastąpić aż dziewięciu kandydatów, w tym dwóch o polskich nazwiskach: Jerry Paszek i Michael Duda. Paszek, chicagowski policjant, jest synem polskich imigrantów, absolwentem University of Illinois w Chicago i członkiem Związku Narodowego Polskiego. Jego dzieci uczęszczają do Polskiej Szkoły im. T. Kościuszki. Natomiast Michael Duda nie przygotował strony internetowej prezentującej jego kandydaturę.
Za około dwa tygodnie chicagowskie władze wyborcze opublikują oficjalną listę kandydatów. Wówczas będzie wiadomo, czy osoby figurujące na nieoficjalnej liście uzyskały status kandydata.
Alicja Otap
[email protected]
fot.Wikipedia/pixabay.com
Kandydaci polskiego pochodzenia na liście wyborczej w Chicago
- 12/06/2014 05:00 PM
Reklama