Chicago Symphony Orchestra pod batutą Riccardo Muti zagra w poniedziałek w Warszawie. Będzie to pierwszy występ słynnej amerykańskiej orkiestry w Polsce.
W programie koncertu znalazł się utwór polskiego kompozytora Andrzeja Panufnika. Wykonaniem jego "Koncertu gotyckiego" zespół z Chicago upamiętni 100. rocznicę urodzin artysty. Partię solową koncertu zaprezentuje pierwszy trębacz zespołu Christopher Martin.
Postać Panufnika łączy ze słynną orkiestrą inna rocznica - na stulecie orkiestry w 1990 r. kompozytor napisał X Symfonię. Dzieło skomponowane na rok przed śmiercią twórcy zwieńczyło cykl jego symfonii. Sam kompozytor na zaproszenie ówczesnego dyrektora orkiestry sir Georga Soltiego poprowadził prawykonaniem X Symfonii z Chicago Symphony Orchestra.
Podczas niedzielnego koncertu w Filharmonii Narodowej Chicago Symphony Orchestra wykona też Suitę z baletu "Ognisty ptak" Igora Strawiński oraz III Symfonię Es-dur "Reńską" Roberta Schumanna.
W Warszawie Chicago Symphony Orchestra rozpocznie swoje 58. światowe tournee. W czasie trzydniowego pobytu w stolicy Polski muzycy z Chicago w ramach swojego programu "Muzyka dla społeczeństwa" dadzą charytatywnie koncerty kameralne w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w podwarszawskich Laskach oraz w szkole przy Szpitalu Dziecięcym im. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej.
Na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbędą się lekcje mistrzowskie dla studentów uczelni. Prowadzony przez orkiestrę program "Citizen Musicianship" ma na celu - jak poinformowała Filharmonia Narodowa - umacnianie więzi międzyludzkich i integracji społeczności lokalnej poprzez muzykę.
Z Warszawy zespół uda się do Luksemburga, następnie do Genewy i Paryża, trasę koncertową zakończy w Wiedniu aż pięcioma koncertami; ostatni zagra 2 listopada.
Chicago Symphony Orchestra to jedna z najsłynniejszych okriestr na świecie i jedna z najstarszych w Stanach Zjednoczonych. Z inicjatywą utworzenia orkiestry dla miasta Chicago wyszedł amerykański biznesmen Charles Norman Fay, który namówił dyrygenta Theodore'a Thomasa do założenia i kierowania zespołem. Swój pierwszy koncert orkiestra zagrała w 1891 r.
Wśród dyrygentów prowadzących zespół znajdują się nazwiska Desire Defauwa, Rafaela Kubelika, Fritza Reinera, Jeana Martinona, sir Georga Soltiego, Daniela Barenboima. Zespołem w latach 40. kierował też Polak Artur Rodziński. Włoch Riccardo Muti jest jego dyrektorem od 2010 r.
(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama