Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 11:16
Reklama KD Market

Odcinek 24. Wypadki chodzą po kierowcach

Halloween lada chwila, więc i nam wypada trochę postraszyć naszych czytelników. Będzie o wypadkach.


W 2010 r. ogółem w transporcie doszło do 276 tys. wypadków, z czego do 3675 ze skutkiem śmiertelnym. Aż 87 procent było spowodowanych z winy kierowcy, w 10 procentach zawinił sprzęt, a tylko 3 procent to wpływ innych czynników. Łatwo zauważyć, że najsłabszym ogniwem jest człowiek. I to niestety potwierdza się, kiedy sięgniemy do statystyk mówiących o przyczynach katastrof drogowych.


Jeżeli myślicie, że zbyt szybka i niebezpieczna jazda albo zmęczenie za kierownicą lub może nawet zbyt słabe zapoznanie się z drogą mogą być zabójcą numer jeden, to jesteście blisko, ale jednak najczęstszą przyczyną kraks jest zażywanie leków przepisanych przez lekarzy. Kierowcy często lekceważą ostrzeżenia znajdujące się na opakowaniach medykamentów i siadają za kierownicę, doprowadzając do nieszczęść.


Co zaskakujące, z badań przeprowadzonych w 2011 r. możemy się dowiedzieć, że do 59 proc. przypadków śmiertelnych dotyczących osiemnastokołowców dochodzi na głównych drogach, a nie na autostradach (wydawałoby się, że to autostrady są bardziej niebezpieczne). Natomiast 49 proc. z tych wypadków zdarza się pomiędzy godzinami 6 rano a 3 po południu. W czym nie ma nic dziwnego, gdyż wtedy na drogach jest najwięcej pojazdów.


Za wypadkami idą oczywiście astronomiczne koszty, które w roku 2011 zamknęły się sumą 89 miliardów dolarów. Aby zmniejszyć te zatrważające statystyki, FMSCA podjęła odpowiednie kroki i na drogach pojawiło się więcej oficerów stanowej policji, jak i służb specjalizujących się w inspekcjach ciężarówek CVSA (Commercial Vehicle Safety Alliance).





Z danych zebranych podczas inspekcji drogowych dowiadujemy się o ośmiu najczęstszych przewinieniach popełnianych przez kierowców. Są to:
1. Źle wypełniony rejestr przejechanych kilometrów (log book)
2. Jazda dłużej niż 8 godzin bez obowiązującej półgodzinnej przerwy
3. Nieznajomość języka angielskiego
4. Nieuzupełniony log book
5. Przekroczenie szybkości o 6 do 10 mil na godzinę
6. Niezapięte pasy bezpieczeństwa
7. Prowadzenie pojazdu dostawczego powyżej dozwolonych 14 godzin pracy
8. Brak karty medycznej lub problemy związane z jej ważnością


Do tej listy możemy dodać jeszcze jedną dotyczącą ośmiu najczęściej spotykanych usterek pojazdów dostawczych:
1. Niesprawne oświetlenie ciężarówki
2. Oderwanie bieżnika od opony (tire tread separator)
3. Niewyregulowane hamulce
4. Brak znaków ostrzegawczych (trzy trójkąty odblaskowe)
5. Nadmierna waga pojazdu (maksymalna waga całego składu to 80 000 funtów)
6. Niesprawne hamulce
7. Źle zabezpieczony ładunek
8. Problemy z kołami


Drodzy kierowcy ciężarówek, weźmy sobie do serca uwagi podane powyżej. Sprawi to, że nasze drogi będą choć trochę bezpieczniejsze. Nikt wychodząc rano z domu nie ma w planach wypadku, ale może się on przydarzyć również Tobie.


All About Trucks
www.allabouttrucks.us





3

3

2

2

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama