W dokumencie zaznaczono, że niektóre z zarejestrowanych 331 ofiar mogły zginąć jeszcze przed ogłoszeniem zawieszenia broni 5 września, a dopiero w trakcie obowiązywania rozejmu odnotowano ich śmierć.
Według nowych danych na wschodzie Ukrainy od połowy kwietnia zginęło co najmniej 3 660 ludzi, a rannych zostało 8 756.
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka podkreśla, że główne działania bojowe koncentrują się w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku, a także wokół miejscowości Debalcewe (obwód doniecki) i Sczastje (obwód ługański).
Lokalne władze w Doniecku poinformowały w środę, że trzech cywilów zginęło w nocy w wyniku ostrzału.
Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Zeid Al-Hussein powiedział, że trzeba opanować kryzys na wschodniej Ukrainie, aby mieszkańcy mogli domagać się swych praw, w tym prawa do edukacji, odpowiedniej opieki medycznej, mieszkania i zatrudnienia. Według ONZ około 5 milionów ludzi na wschodniej Ukrainie jest pozbawionych swych podstawowych praw.
"Podczas gdy rozejm jest bardzo pożądanym krokiem ku zakończeniu walk na wschodniej Ukrainie, wzywam wszystkie strony konfliktu, by rzeczywiście go szanowały i utrzymały, a także by wstrzymały ataki na cywilów i cywilną infrastrukturę" - zaapelował.
W raporcie ONZ poinformowano, z powołaniem się na ukraińskie władze, że w walkach zostało zniszczonych lub uszkodzonych ponad 4 500 budynków mieszkalnych. Kilkadziesią tysięcy ludzi jest pozbawionych bieżącej wody i prądu.
Brak odpowiednich warunków mieszkalnych staje się szczególnie dotkliwy wraz ze zbliżającą się zimą. Według informacji rządowych z połowy września 25 500 osób żyje w tymczasowych schronieniach nieprzygotowanych do zamieszkania w zimie - podaje ONZ.
Zawarty 5 września w Mińsku rozejm jest systematycznie naruszany; do walk między rebeliantami a siłami rządowymi dochodzi w obwodzie ługańskim i donieckim.(PAP)
fot.Konstantin Grishin/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.