"Zgodnie z wnioskiem OBWE Francja i Niemcy zaproponowały dostarczenie dronów w celu monitorowania wdrażania rozejmu" - powiedział na codziennym briefingu rzecznik resortu Romain Nadal. Dodał, że OBWE analizuje propozycję, ale nie przekazał więcej szczegółów.
Wcześniej we wrześniu rzecznik OBWE Shiv Sharma mówił, że organizacja planowała początkowo rozlokować dwa drony pod koniec miesiąca lub na początku października; z czasem liczba maszyn może wzrosnąć.
Mimo zawieszenia broni obowiązującego na wschodzie Ukrainy od 5 września walki wybuchają regularnie m.in. wokół międzynarodowego lotniska w Doniecku, kontrolowanego przez ukraińskie siły rządowe. W poniedziałek rzecznik sił ukraińskich przekazał, że siedmiu ukraińskich żołnierzy zginęło, gdy wystrzelony przez separatystów w pobliżu donieckiego lotniska pocisk trafił w transporter opancerzony przewożący wojskowych.
W rejonie walk powinno rozpocząć się wyznaczanie strefy buforowej. Jej utworzenie ustalili 19 września na spotkaniu w stolicy Białorusi wysłannicy z Ukrainy, Rosji i OBWE. Zawarte tam memorandum przewiduje wycofanie się każdej ze stron konfliktu na wschodniej Ukrainie, tak aby między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami powstała 30-kilometrowa strefa zdemilitaryzowana.(PAP)
fot.Konstantin Grishin/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.