Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 08:20
Reklama KD Market

Prokurator generalny Eric Holder ogłosił rezygnację 

Prezydent Barack Obama potwierdził w czwartek, że prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA Eric Holder złożył rezygnację. Pierwszy Afroamerykanin na tym stanowisku zasłynął z działań na rzecz obrony praw obywatelskich Amerykanów, w tym mniejszości.


Holder stał na czele resortu sprawiedliwości przez sześć lat, od początku pierwszej kadencji prezydenta Baracka Obamy. Jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci tego rządu, często atakowany przez Republikanów za zajmowanie zbyt kontrowersyjnych ich zdaniem stanowisk w obronie praw obywatelskich, w tym wyborczych oraz mniejszości.


Ogłaszając jego rezygnację Obama podkreślił, że Holder w "dramatyczny" sposób przyczynił się do postępu praw obywatelskich Amerykanów, zwłaszcza gejów i lesbijek. Podkreślił też, że za Holdera spadły zarówno wskaźniki przestępczości jak i osadzania w więzieniach. "Po raz pierwszy od ponad 30 lat te wskaźniki spadły jednocześnie" - podkreślił Obama.


Holder powiedział, że zamierza pozostać na stanowisku do czasu wyłonienia następcy, co - jak się oczekuje - może potrwać nawet do końca roku. Według źródeł radia NPR, które jako pierwsze poinformowało w czwartek o rezygnacji Holdera, głównym kandydatem jest obecny przedstawiciel administrację USA w procesach w Sądzie Najwyższym, adwokat Don Verrilli.


Holder nie powiedział, co zamierza zrobić po odejściu z administracji USA. Jak spekulują media, niewykluczone, że wróci do kancelarii prawnej albo poświęci się pracy akademickiej.


Według NPR 63-letni Holder już od dłuższego czasu nosił się z zamiarem ogłoszenia rezygnacji. Odłożył ją o kilka miesięcy m.in. z zamieszek, jakie wybuchły w sierpniu w miasteczku Ferguson w stanie Missouri po zabiciu czarnoskórego nastolatka przez białego policjanta.


Prezydent Obama wysłał wówczas Holdera na miejsce, by złagodził konflikt między protestującymi mieszkańcami, dla których zabicie nastolatka było aktem na tle rasistowskim, a policją. Jego misja zakończyła się sukcesem. Holder obiecał mieszkańcom niezależne śledztwo i przy okazji ujawnił, że on sam był w przeszłości ofiarą dyskryminacji na tle rasowym. Nie pierwszy raz przyznał, że w USA pozostaje jeszcze wiele do zrobienia aby równość obywateli, niezależnie od koloru skóry, stała się powszechna.


To z inicjatywy Holdera administracja USA zdecydowała w 2011 roku, że nie będzie bronić w sądach federalnych małżeństw tej samej płci, mimo że tak definiowała je federalna ustawa o ochronie małżeństw. Wcześniej Holder przyczynił się też do zniesienia zakaz służby jawnych homoseksualistów w wojsku.


Prokurator generalny zasłynął też z wytoczenia procesów stanom Teksas i Karolina Północna, zmuszając oba stany do odstąpienia od przyjętych przez nie restrykcji w prawie wyborczym, które w nadmierny sposób dotykały mniejszości. W sumie wszczął też ponad 20 dochodzeń w sprawie nadużywania prawa przez lokalne policje.


Jego priorytetem była walka z problemem przepełnionych, głównie Afroamrykanami, więzień w USA. W tym celu zapowiedział reformę systemu sprawiedliwości. Po tym jak nie udało mu się przekonać Kongresu do zmiany prawa, polecił prokuratorom federalnym, by unikali domagania się długoletnich kar więzienia dla sprawców lżejszych wykroczeń związanych z posiadaniem narkotyków.


Holderowi nie powiodło się wszczęcie dochodzenia w sprawie oskarżeń pod adresem CIA o stosowanie tortur za rządów prezydenta George'a W. Busha. W 2009 roku, pod naciskiem Kongresu, musiał też odstąpić od swej wcześniejszej decyzji, by oskarżeni o zamachy z 11 września w 2001 byli sądzeni w sądzie federalnym w Nowym Jorku. Wciąż czekają na proces przed specjalnym trybunałem wojskowym w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie, gdzie przetrzymywani są podejrzani o terroryzm.


Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)


 

Na zdjęciu: Eric Holder fot.Jim Lo Scalza/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


 


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama