Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:33
Reklama KD Market

Papież Franciszek: Albania to kraj męczenników

Od 250 do 300 tys. osób uczestniczyło w niedzielnej mszy odprawionej przez papieża Franciszka w stolicy Albanii, Tiranie - podał Watykan. Papież nawiązując do prześladowań chrześcijan i muzułmanów w czasach komunizmu mówił, że Albania to "kraj męczenników".
Od 250 do 300 tys. osób uczestniczyło w niedzielnej mszy odprawionej przez papieża Franciszka w stolicy Albanii, Tiranie - podał Watykan. Papież nawiązując do prześladowań chrześcijan i muzułmanów w czasach komunizmu mówił, że Albania to "kraj męczenników".

Podczas mszy na Placu Matki Teresy Franciszek przypomniał dekady izolacji Albanii i prześladowań: "W niedawnej przeszłości również brama waszej ojczyzny została zamknięta, zamknięta zasuwą zakazów i wymogów systemu, który odrzucał Boga i uniemożliwił korzystanie z wolności religijnej".

"Ci, którzy bali się prawdy i wolności, czynili co w ich mocy, by usunąć Boga z serca człowieka i wykluczyć Chrystusa i Kościół z dziejów waszej ojczyzny, mimo że była ona jednym z pierwszych krajów, które otrzymały światło Ewangelii" - dodał.

"Patrząc wstecz na dziesięciolecia okrutnych cierpień i surowych prześladowań katolików, prawosławnych i muzułmanów, możemy powiedzieć, że Albania jest krajem męczenników. Wielu biskupów, kapłanów, zakonników i wiernych świeckich zapłaciło życiem za swą wierność" - podkreślił Franciszek w wielokrotnie oklaskiwanej przez wiernych homilii.

Mówił o wielkiej odwadze Albańczyków i konsekwencji w wyznawaniu wiary. Zauważył, że wielu chrześcijan nie przestraszyło się gróźb, ale "podążało nadal bez wahania obraną drogą".

Papież dodał, że swe myśli kieruje na cmentarz w Szkodrze, który jest symbolicznym miejscem męczeństwa katolików, bowiem byli w tym miejscu rozstrzeliwani. "Ze wzruszeniem składam kwiat modlitwy oraz wdzięcznej i wiecznej pamięci" - powiedział.

"Dziś - dodał - drzwi Albanii są na nowo otwarte". Apelował do chrześcijan, aby uczestniczyli w dziele umacniania więzów solidarności i krzewienia idei sprawiedliwości oraz braterstwa.



Homilię papież zakończył słowami: "Kościele żyjący na tej albańskiej ziemi, dziękuję za twój przykład wierności Ewangelii! Tak wiele twoich synów i córek cierpiało dla Chrystusa, nawet aż do ofiary ze swego życia. Niech ich świadectwo wspiera twoje kroki dziś i jutro na drodze miłości, wolności, sprawiedliwości i pokoju".

Ulice Tirany udekorowano portretami 40 księży męczenników, których proces kanonizacyjny trwa od kilkunastu lat. W ten sposób albański Kościół przypomniał o nich, wyrażając nadzieje na przyspieszenie procedur kanonicznych.

W niedzielę rano, po przylocie do Albanii, podczas ceremonii powitalnej w Pałacu Prezydenckim Franciszek powiedział, że sytuacja w tym kraju dowodzi, iż możliwe jest pokojowe współistnienie ludzi i wspólnot należących do różnych religii.

Papież wzywał z Tirany: "Niech nikt nie myśli, że może zasłaniać się Bogiem, gdy planuje i dopuszcza się aktów przemocy i prześladowania! Niech nikt nie używa religii jako pretekstu do swych działań sprzecznych z godnością człowieka i jego podstawowymi prawami, na pierwszym miejscu z prawem wszystkich do życia i wolności religijnej!". Słowa te zinterpretowano jako apel w związku z falą ekstremizmu na Bliskim Wschodzie.

Franciszek nazwał Albanię "krajem ludzi heroicznych, którzy oddali swoje życie za niepodległość swej ojczyzny". Dodał: "po okresie zimy izolacji i prześladowań, nadeszła w końcu wiosna wolności".

"Minęło już prawie ćwierć wieku od chwili, kiedy Albania znalazła się na trudnej, ale fascynującej drodze wolności" - przypomniał. Papież dodał, że odzyskana wolność pozwoliła Albańczykom patrzeć z ufnością i nadzieją w przyszłość.

Położył nacisk na to, że poszanowanie praw człowieka, wśród których szczególne miejsce zajmuje wolność religijna i wolność słowa, jest "warunkiem wstępnym rozwoju społecznego i gospodarczego" kraju.

Wyraził uznanie dla pokojowego współistnienia i współpracy osób należących do różnych religii w Albanii i stwierdził, że klimat szacunku i wzajemnego zaufania między katolikami, prawosławnymi i muzułmanami jest cennym dobrem dla kraju.

"Nabiera on szczególnego znaczenia w naszych czasach, w których ze strony grup ekstremistycznych wypaczany jest autentyczny sens religii i gdy ulegają zaburzeniu i instrumentalizacji różnice między poszczególnymi wyznaniami, czyniąc z nich niebezpieczny czynnik konfliktu i przemocy, zamiast okazji do otwartego i naznaczonego szacunkiem dialogu" - oświadczył papież.

W przemówieniu wygłoszonym w obecności prezydenta Albanii Bujara Nishaniego i premiera Ediego Ramy papież oddał hołd pochodzącej z rodziny albańskiej błogosławionej Matce Teresie z Kalkuty. Przypomniał również wizytę Jana Pawła II w 1993 roku.

W samolocie lecącym z Rzymu do Tirany papież, pozdrawiając dziennikarzy, powiedział im, że pokojowa koegzystencja religii w Albanii jest "pięknym znakiem dla świata".

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przytoczył słowa papieża, który wspominając błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty opowiedział, że poznał ją w czasie synodu w Watykanie w 1994 roku.

Franciszek powiedział tłumaczowi, towarzyszącemu mu w Albanii: "Siedziała dokładnie za mną podczas obrad. Podziwiałem jej siłę, zdecydowany ton jej wystąpień i to, że nie robiło na niej wrażenia to, że było to zgromadzenie biskupów".

"Mówiła to, co chciała" - podkreślił papież. Następnie przyznał z uśmiechem: "Bałbym się jej, gdyby była moją przełożoną".

(PAP)

Zdj. Papież Franciszek w Albanii fot. ARMANDO BABANI/EPA

Pope Francis visit to Albania

Pope Francis visit to Albania

epaselect epa04410001 Believers arrive to take part in the Holy Mass which will be held in Tirana, Albania, 21 September 2014. Amid major Middle Eastern tensions, Pope Francis is poised to make his first journey to a Muslim-majority country on 21 September, a one-day trip to Albania, a poor former communist country of 3.2 million people in south-eastern Europe. EPA/ARMANDO BABANI

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama