Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 11:00
Reklama KD Market

Odcinek 20. O czym musi zapomnieć kierowca tira

Utarło się, że Polak za kołnierz nie wylewa. Niestety i w naszym światku kierowców tirów często ta opinia się potwierdza. Prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji odurzających (Driving Under Influence, DUI), narkotyki oraz przestępstwa kryminalne niejednokrotnie przerywają karierę zawodowego kierowcy ciężarówki, co często pociąga za sobą tragedie rodzinne.


Kilka faktów przytoczonych w następnych akapitach powinno skutecznie odstraszyć od tego rodzaju poczynań.


Jeżeli miałeś to nieszczęście i zostałeś zatrzymany za jazdę pod wpływem, nikt cię nie zatrudni jako kierowcę ciężarówki przez minimum kolejnych pięć lat. Wiele firm ubezpieczeniowych, tak jak i firmy transportowe, ustala swoje własne limity. Spotkaliśmy się z okresami 5-letnimi, 7-letnimi, 10-letnimi, a nawet przypadkami, że nigdy nie zatrudnia się kierowcy z DUI na koncie.


To samo dotyczy osób skazanych za przestępstwo (felony). Również obowiązują okresy oczekiwania, a jeżeli przestępstwo miało związek z ciężkim transportem drogowym, to z pewnością jest to dożywotnia dyskwalifikacja.


Ponieważ jednak przepisy dotyczące przyjmowania nowych kierowców są tworzone przez same firmy transportowe, a brak rąk do pracy daje się szczególnie we znaki, zdarzają się wyjątki i przedsiębiorstwa przymykają oko na sprawców mniej poważnych przestępstw i przyjmują ich przed upływem pięciu lat.


Wymogiem u każdego pracodawcy przed zatrudnieniem kierowcy jest test na obecność narkotyków. W większości przypadków jest to badanie moczu. Ostatnio coraz bardziej popularna jest też analiza włosów. Nawet po roku od zażywania narkotyków testy na włosach potrafią wyjść pozytywne.


Pamiętajcie, że każdy pozytywny wynik testu automatycznie eliminuje was jako kandydata na kierowcę. Jest też test na zawartość alkoholu w organizmie. Popularny balonik prawdę powie, a zawartość dopuszczalnych promili w wydychanym powietrzu nie może przekroczyć 0,04. Jeżeli jesteście w trasie, nie pijcie, a jeżeli na krótkiej 34-godzinnej przerwie, to drugi dzień przerwy musi być bez alkoholu.


Na koniec jeszcze ważna informacja: absolutnie zabronione jest przetrzymywanie w ciężarówce alkoholu, nawet w zamkniętym pojemniku z banderolą.


All About Trucks


www.allabouttrucks.us


fot.Tannen Maury/EPA

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama