środa, 25 września 2024 14:25

USA i Litwa pierwszymi półfinalistami

Zespół USA pokonał Słowenię 119:76 (29:22, 20:20, 37:22, 33:12) w Barcelonie i jako drugi awansował do półfinału mistrzostw świata koszykarzy. Było to siódme z rzędu zwycięstwo zawodników NBA w Hiszpanii. W czwartek rywalem obrońców tytułu będą Litwini.

Tylko przez dwie kwarty Słoweńcy, dzięki dobrej grze braci Gorana i Zorana Dragic, toczyli wyrównaną walkę z faworytami. Po 20 minutach koszykarze USA prowadzili 49:42, ale drugą połowę wygrali 70:34. Zawodnicy NBA zdeklasowali rywali z Bałkanów pod tablicami 54:38.

Do sukcesu poprowadzili Amerykanów Kenneth Faried, który miał 14 pkt i 10 zbiórek oraz Anthony Davis - 13 pkt i 11 zbiórek. Najwięcej, bo 20 pkt. w ekipie trenera Mike'a Krzyzewskiego zdobył Klay Thompson. 12 punktów było dziełem Derricka Rose z Chicago Bulls, który rozegrał najlepsze swoje spotkanie na tych mistrzostwach.

W pierwszym półfinale Litwini pokonali w Barcelonie Turków 73:61.

22-letni środkowy Jonas Valanciunas (Toronto Raptors) zdobył 12 pkt i 13 zbiórek, rozgrywający Renaldas Seibutis - 19 pkt (z czego 11 w czwartej kwarcie).

O zwycięstwie Litwinów w Barcelonie przesądziła przede wszystkim lepsza defensywa i skuteczność rzutów za trzy punkty - trafili 10 z 19 prób (53 procent), a Turcy mieli tylko trzy celne na 18 prób (17 procent). Rezerwowi Litwy uzyskali 28 punktów, a zmiennicy w ekipie rywali tylko sześć.

Cztery lata temu w Stambule, także w półfinale mundialu, koszykarze USA pokonali Litwinów 89:74.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.