środa, 25 września 2024 14:20

Popis Hiszpanii, cenna wygrana Anglii

Broniąca tytułu Hiszpania pokonała u siebie Macedonię 5:1 w poniedziałkowym meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2016. Cenne wyjazdowe zwycięstwo 2:0 nad Szwajcarią odniosła Anglia.

Obecne eliminacje toczą się w nowych terminach - w pierwszej kolejce zespoły rywalizują od niedzieli do wtorku (codziennie po trzy grupy). W poniedziałek zaprezentowali się piłkarze w grupach C, E i G.

Hiszpanie grali w Walencji - na stadionie Levante - osłabieni brakiem m.in. kontuzjowanych Andresa Iniesty i Diego Costy, ale nie mieli żadnym kłopotów w meczu grupy C z Macedończykami

Gole dla gospodarzy strzelili Sergio Ramos z rzutu karnego, Paco Alcacer (drugi występ w kadrze piłkarza Valencii, a pierwszy w podstawowym składzie), Sergio Busquets, David Silva i Pedro Rodriguez. Jedyna bramka dla Macedonii padła po strzale z "jedenastki" Agima Ibraimiego.

W pozostałych spotkaniach grupy C Luksemburg niespodziewanie zremisował u siebie z faworyzowaną Białorusią 1:1 (prowadził do 78. minuty), a Ukraina przegrała w Kijowie ze Słowacją 0:1 po strzale Roberta Maka, byłego zawodnika FC Nuernberg.

W grupie E hitem było spotkanie dwóch uczestników MŚ 2014 - Szwajcarii z Anglią. W Bazylei lepsi okazali się goście, którzy zwyciężyli 2:0, a obie bramki zdobył w drugiej połowie nowy zawodnik Arsenalu Danny Welbeck

Biorąc pod uwagę zestaw pozostałych rywali w tej grupie (Słowenia, Estonia, Litwa i San Marino), poniedziałkowe zwycięstwo Anglików nad najgroźniejszym przeciwnikiem stawia ich - już na początku eliminacji - w komfortowej sytuacji.

W innych meczach Estonia pokonała w Tallinnie Słowenię 1:0, a San Marino uległo w Serravalle Litwie 0:2. Spotkanie w Estonii prowadził polski sędzia Szymon Marciniak, który w 79. minucie pokazał czerwoną kartkę (drugą żółtą) byłemu graczowi Śląska Wrocław - Słoweńcowi Daliborowi Stevanovicowi.

Wydarzeniem w grupie G miało być spotkanie Austrii ze Szwecją. Piłkarze "Trzech Koron" nigdy nie wygrali na wyjeździe z tym rywalem w meczu o punkty. Tak było również w poniedziałek.

Wynik 1:1 został ustalony już na początku. Prowadzenie gospodarzom dał z rzutu karnego piłkarz Bayernu Monachium David Alaba, a wyrównał w 12. minucie aktywny Erkan Zengin, który później m.in. trafił w poprzeczkę.

Setny występ w reprezentacji Szwecji zaliczył słynny Zlatan Ibrahimovic (50 bramek).

W Podgoricy spotkały się drużyny, które rywalizowały z Polską w eliminacjach MŚ 2014 - Czarnogóra i Mołdawia. Gospodarze wygrali 2:0, rewanżując się za porażkę u siebie 2:5 z października 2013 roku.

Nie było niespodzianki w podmoskiewskich Chimkach, gdzie Rosja pokonała Liechtenstein 4:0. Szybko i efektownie grający gospodarze mogli wygrać znacznie wyżej, ale brakowało im skuteczności. Stworzyli mnóstwo sytuacji, czasami niemal zamykając rywali na ich polu karnym.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.