Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 09:48
Reklama KD Market

Szczyt NATO. Największa w historii W.Brytanii operacja bezpieczeństwa (ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ)

W walijskim Cardiff i innych miastach Wielkiej Brytanii wprowadzono zmasowane środki bezpieczeństwa, poprzedzające szczyt NATO zaplanowany na czwartek i piątek. To największa operacja bezpieczeństwa w brytyjskiej historii. Jej koszt sięga 50 mln funtów.

W związku z podwyższeniem w minionym tygodniu stopnia zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii ulice Cardiff patrolują uzbrojeni w broń maszynową umundurowani policjanci. Jest też policja konna. Ogółem do zapewnienia bezpieczeństwa zmobilizowano 9,5 tys. policjantów z całego kraju. To pierwszy szczyt NATO na Wyspach Brytyjskich od 1990 roku.

Gazeta "Bristol Post" donosi, że operacyjne centrum policyjne na czas trwania natowskiego szczytu będzie mieściło się w miejscowości Thornbury, w dawnym budynku lokalnych władz samorządowych. Dziennie korzystać z niego będzie ok. 2 tys. policjantów.

We wtorek do zatoki Cardiff wpłynął jeden z najnowocześniejszych okrętów brytyjskiej marynarki – niszczyciel rakietowy typu 45 HMS Duncan, którego budowa kosztowała 1 mld funtów. Na jego pokładzie odbędzie się jeden z trzech roboczych bankietów szczytu.

HMS Duncan przycumował obok trałowca M-05 Viesturs, ściągniętego z Łotwy, uprzednio na wyposażeniu marynarki holenderskiej.

Do obu okrętów dołączą wkrótce: holenderski minowiec HNLMS Urk, superszybki patrolowiec w kamuflażowych barwach HnoMS Skudd z Norwegii, wybudowany w Niemczech litewski trałowiec LNS Kursis i francuska nowoczesna fregata La Motte Picquet - nosząca tę samą nazwę co krążownik z czasów drugiej wojny światowej na cześć XVIII-wiecznego dowódcy floty francuskiej, Toussaint-Guillaume'a Picqueta, hrabiego de La Motte.

Do miasta ściągnięto też amerykańskie lotnictwo, w tym wykorzystywany zwykle tylko w strefie działań wojennych wielozadaniowy samolot pionowego startu i lądowania Osprey V22 i kilka helikopterów z prezydenckiej floty powietrznej Baracka Obamy.

Mimo że obrady szczytu z udziałem 150 przywódców państw, szefów rządów i ministrów odbywają się w ośrodku wypoczynkowym Celtic Manor w pobliżu Newport, nadzwyczajne środki bezpieczeństwa wprowadzono także w innych miastach Walii i Anglii; oprócz Cardiff obowiązują także w Swansea i Bristolu. Do ludności Swansea wystosowano uspokajające komunikaty, by nie była zdziwiona obecnością dużej liczby uzbrojonych po zęby policjantów.

Według portalu "Wales-on-line" tzw. stalowy pierścień zaczęto konstruować wokół dwóch miejsc w Celtic Manor oraz zamku w Cardiff kilka tygodni temu. Jego długość osiąga w sumie 20 km. Mieszkańcy skarżą się, że utrudnia im życie. Na razie mogą wejść na ogrodzony teren, ale w czwartek i piątek nie będą mieli tam wstępu. Na dwa dni zamknięto ok. 30 szkół.

Pobliska ruchliwa autostrada M4 nie została zamknięta, ale mosty i wiadukty są pod wzmożoną kontrolą. Nadzwyczajne środki ochrony wprowadzono na lotnisku w Bristolu, gdzie przylecą m.in. Barack Obama, Angela Merkel i Francois Hollande. Lokalne media donoszą o obecności psów policyjnych na lotnisku, kontroli parkingów i innych miejsc publicznych.

Na dwóch głównych drogach dojazdowych do Celtic Manor ustawiono opancerzone pojazdy, które zwykle nie opuszczają wojskowych baz. Okoliczne drogi dawno zamknięto, by ułatwić budowę stalowego ogrodzenia.

Dwie organizacje zrzeszające przeciwników wojny i zbrojeń "Stop NATO Cymru" oraz "No NATO Newport" zapowiedziały protesty. Spodziewany jest też udział antywojennych aktywistów z USA, Belgii, Irlandii i innych krajów, a także przeciwników polityki Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

Zwolennicy rozbrojenia nuklearnego z organizacji CND (Campaign for Nuclear Disarmament), w której przed laty pracowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, wydali oświadczenie stwierdzające, że członkostwo w NATO wiąże W. Brytanię i inne kraje europejskie z coraz bardziej niepopularną w świecie polityką Waszyngtonu.

W oświadczeniu zaznaczono też, że członkostwo w NATO zmusza kraje niemające broni nuklearnej do stacjonowania na ich terytorium amerykańskich bomb atomowych. (PAP)

Zdjęcia European Pressphoto Agency/EPA



 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama