środa, 25 września 2024 04:22

Po 5. kolejkach ekstraklasy Górnik Zabrze przed Legią

W ciekawie zapowiadającym się niedzielnym meczu 5. kolejki ekstraklasy Wisła Kraków pokonała u siebie Lechię Gdańsk 3:1. W piątek wysokie wyjazdowe zwycięstwa odniosły Legia Warszawa i Górnik Zabrze, a w sobotę Lech Poznań zremisował z Pogonią Szczecin.

Wisła przegrywała po pierwszej połowie i golu Stojana Vranjesa z rzutu karnego. W przerwie, jak przyznał trener Franciszek Smuda, w szatni "Białej Gwiazdy" było gorąco. Reprymenda szkoleniowca przyniosła jednak pożądany efekt.

Już po 11 minutach drugiej części gry to gospodarze wygrywali. Najpierw wyrównał Maciej Sadlok, a następnie na listę strzelców wpisał się Semir Stilic. Bośniak celnym strzałem z rzutu wolnego dobił rywali w doliczonym przez sędziego czasie gry.

W drugim niedzielnym meczu Śląsk Wrocław bezbramkowo zremisował z Cracovią.

Na niewiele na razie zdało się zwolnienie Mariusza Rumaka z funkcji trenera Lecha Poznań. W sobotę wicemistrzowie Polski zremisowali u siebie z Pogonią Szczecin 1:1. Gospodarze, których od kilku dni prowadzi tymczasowy szkoleniowiec Krzysztof Chrobak, przegrywali do przerwy po bramce króla strzelców minionego sezonu Marcina Robaka. To piłkarz świetnie znany "Kolejorzowi" - w lutym strzelił Lechowi aż pięć goli w ligowym spotkaniu wygranym 5:1. Tym razem poznański zespół nie dał się pokonać. W 73. minucie wyrównał Szymon Pawłowski. Po pięciu kolejkach Lech ma osiem punktów, a pozostający bez porażki szczecinianie - dziewięć.

W innym sobotnim spotkaniu beniaminek Górnik Łęczna (8 pkt) wygrał 5:2 ze słabo spisującym się w obecnym sezonie Zawiszą Bydgoszcz (zwycięstwo i cztery porażki). Po dwie bramki dla gospodarzy zdobyli Grzegorz Bonin i urodzony w Moskwie Litwin Fiodor Cernych, a jedną Sebastian Szałachowski. Goście odpowiedzieli trafieniami Jakuba Wójcickiego i Kamila Drygasa.

Również w sobotę pierwsze zwycięstwo w sezonie odniósł Ruch, który wygrał w Gliwicach (czyli tam, gdzie "Niebiescy" występują ostatnio również w roli gospodarza) z Piastem 1:0. Bramkę na wagę wydostania się ze strefy spadkowej zdobył Grzegorz Kuświk po dośrodkowaniu Marcina Kusia.

W tabeli prowadzą obecnie drużyny, które odniosły w piątek wyjazdowe zwycięstwa po 3:0 - Górnik (11 pkt) i Legia (10). Zabrzanie wygrali z ostatnią w tabeli Koroną Kielce po trafieniach Rafała Kosznika, Roberta Jeża i Roman Gergela. Natomiast podopieczni Henninga Berga - mistrzowie kraju - pokonali w takich rozmiarach Jagiellonię Białystok (Michał Żyro, Miroslav Radovic, Michał Kucharczyk).