Według niepotwierdzonych doniesień z kręgów rządowych USA, służby wywiadu rozważają zwrócenie się do ministra sprawiedliwości, by nakazał wszczęcie dochodzenia.
Jeżeli nie Snowden, to kto?
Tłem sprawy są publikacje na platformie „The Intercept". Serwis śledczy poinformował opinię publiczną, według jak mglistych i częściowo wyssanych z palca kryteriów ludzie dostają się na listy podejrzanych o terroryzm. Podstawą tych informacji jest dwunastostronicowy dokument pochodzący z sierpnia 2013. Edward Snowden jako źródło odpada. Nie był już bowiem wówczas agentem służb wywiadu i opuścił placówkę Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) na Hawajach, gdzie mieszkał i pracował.
Platformę „The Intercept" utworzył amerykański dziennikarz Glenn Greenwald, który opublikował także dokumenty dostarczone przez przebywającego obecnie w Rosji Snowdena. Serwis śledczy zwany „platformą dla demaskatorów" zazwyczaj podaje źródło swoich informacji. Tym razem „The Intercept" podał tylko, że dwunastostronnicowy dokument pochodzi z kręgów tajnych służb.
Tłumy podejrzanych
Najnowsze ujawnienia dotyczą istniejącego w USA banku danych z 680 tysiącami nazwisk, tak zwanej bazy informacji Terrorist Screening Database (TSDB). Umieszczone są w niej dane „znanych i domniemanych terrorystów". W przypadku 280 tysięcy nazwisk z owych 680 tysięcy, nic nie wskazuje na ich powiązania z Al-Kaidą, Hamasem, talibami czy Hezbollah.
Na podstawie tego banku danych sporządzona zostaje na przykład lista z niepożądanymi pasażerami (no-fly list). Znajduje się na niej 47 tysięcy osób, które jako „szczególnie podejrzane" są wykluczone z możliwości korzystania z linii lotniczych. Według informacji „The Intercept" od objęcia przez Baracka Obamę urzędu prezydenta w 2009 roku lista ta powiększyła się ponad dziesięciokrotnie. Przez atakami terrorystycznymi z 11 września 2001 na „no-fly list" figurowało 16 osób. (Deutsche Welle, PAP)
fot.Kay Nietfeld/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.