Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 06:21
Reklama KD Market

Odcinek 13. Nowe technologie w transporcie

Ann Arbor w Michigan - to tam przyszłość transportu kołowego tworzy się na naszych oczach. Prawie 3  tys. samochodów, autobusów, ciężarówek i motorów bierze udział w programie pilotażowym Safety Pilot Model Deployment. Testowana jest technologia, która znacznie poprawi bezpieczeństwo drogowe. A polega na tym, że pojazdy porozumiewają się między sobą i z obiektami infrastruktury za pomocą radia krótkiego zasięgu. Informacje, takie jak pozycja i szybkość pojazdu, są przekazywane 10 razy na sekundę.





W związku z tym, że udowodniono, jak znacznie system ten może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo, National Transportation Safety Board wniósł już formalną rekomendację, aby wszystkie nowe pojazdy były wyposażone we wspomnianą technologie.


Nowe technologie galopem wdzierają się również do transportu ciężkiego. Obecnie USDOT wprowadziło w życie Smart Roadside Initiative. Celem tej inicjatywy jest wdrożenie w niedalekiej przyszłości technologii, która nie tylko pozwoli komunikować się pojazdom pomiędzy sobą, ale również z całą infrastrukturą transportową (np. punktami wagowymi), włączając w to bezprzewodowe inspekcje drogowe WRI (Wireless Roadside Inspection).


Inspekcje ciężarówki i kierowcy będą mogły odbywać się, kiedy pojazd jest w ruchu. Pomysłodawcy tego programu – zwanego również e-inspekcją – sugerują, że zmniejszy się zużycie paliwa, ponieważ sprawdzany pojazd nie musi ani zwolnić, ani się zatrzymać. Poza tym inspektorzy będą w stanie dokonać dużo większej liczby inspekcji niż dotychczas. Z tygodnia na tydzień liczba ciężarówek na amerykańskich drogach się zwiększa. Pomimo tego że CVSA (Commercial Vehicle Safety Alliance) zatrudnia ponad 13 tys. inspektorów, którzy rocznie są w stanie przeprowadzić 4,5 miliona inspekcji drogowych, to nadal duża liczba kierowców unika kontroli..


Przygotować się trzeba na to, że w nieodległej przyszłości każdy ciągnik będzie musiał być wyposażony w czujniki odpowiedzialne za sprawdzanie zużycia hamulców, sensory ciśnienia powietrza w oponach, czujniki świateł czy spalin. Nowe ciężarówki będą miały te funkcje w podstawowym wyposażeniu.


Kiedy ciężarówka zbliży się do „wagi”, będzie wysyłała wiadomości dotyczące stanu technicznego drogą elektroniczną do komputera oficera DOT, a informacje na temat kierowcy będą pobierane również drogą elektroniczną z pokładowego ELD (Electronic Logging Devices). Jeżeli kierowca i jego skład będą w porządku, to prawdopodobnie będą mogli pokonać trasę od oceanu do oceanu bez jednego zatrzymania na wadze. Jaka oszczędność czasu i paliwa, nie wspominając o nerwach! W oczekiwaniu na nieuchronne zmiany życzymy wszystkim Polskim połykaczom mil szerokiej drogi!


www.allabouttrucks.us


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama