Papież Franciszek w przyszłym roku odwiedzi Stany Zjednoczone, gdzie weźmie udział w VIII Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii, które odbędzie się w dniach 22-27 września 2015 roku.
Papież przybędzie na zaproszenie arcybiskupia Filadelfii Charlesa J. Chaputa. Stolica Apostolska, która zwyczajowo potwierdza papieskie wizyty na sześć miesięcy przed ich rozpoczęciem, tym razem w komunikacie napisała, że "papież potwierdza swoją chęć" przybycia do USA. Nie podano jednak żadnych szczegółów planowanego pobytu. "Trzeba zdać sobie sprawę, że do spotkania w Filadelfii brakuje jeszcze ponad roku” – podkreślił rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.
Jednak już przed paroma dniami burmistrz Nowego Jorku Bill De Blasio po spotkaniu z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem w Watykanie powiedział, że wkrótce należy spodziewać się wizyty głowy Kościoła katolickiego, ale nie podał dokładnego terminu.
W tym samym terminie co Światowe Spotkanie Rodzin w Nowym Jorku trwać będzie sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Do odwiedzenia siedziby ONZ zapraszał już Franciszka sekretarz generalny tej organizacji Ban Ki-moon. Papież otrzymał również zaproszenie z Waszyngtonu.
Etapem podróży miałby być także Meksyk. Według latynoamerykańskich źródeł dyplomatycznych, papież pragnie odwiedzić granicę między tym krajem i USA, aby mówić tam o trudnej sytuacji imigrantów.
W marcu podczas spotkania z papieżem do przyjazdu do Stanów Zjednoczonych zapraszał go prezydent. "Jeśli będzie okazja, może Wasza Świątobliwość przybędzie do Białego Domu, by zobaczyć ogród" - powiedział Barack Obama, wręczając papieżowi szkatułkę z nasionami owoców i warzyw. "Dlaczego nie?" - odpowiedział wówczas Franciszek po hiszpańsku.
Z sondażu przeprowadzonego przez Pew Research Center i opublikowanego w marcu br. wynika, że 51 procent respondentów ocenia pontyfikat Franciszka bardzo pozytywnie, a tylko 4 procent określiło go negatywnie.
68 procent amerykańskich katolików wierzy, że Franciszek reprezentuje sobą "wielką zmianę na lepsze". Tak samo uważa 51 procent badanych, którzy deklarowali, że nie są katolikami.
Dla porównania podobne badania pokazały, że w 1990 i 1996 roku papież Jan Paweł II cieszył się popularnością sięgającą 93 procent wśród katolików w USA. W 2008 roku papież Benedykt XVI otrzymał 85 procent poparcia.
(tz)
Reklama