Irańsko-amerykańska grupa National Iranian American Coalition (NIAC) przeprowadziła badania, które wskazują, że utrzymywanie sankcji ekonomicznych przeciw islamskiej republice z powodu badań nad energią nuklearną, kosztuje Stany Zjednoczone miliardy dolarów.
Straty z tytułu zawieszenia działalności gospodarczej z Iranem NIAC szacuje na 135 do 175 miliardów dolarów. Liczby te byłyby jeszcze wyższe, gdyby w analizie uwzględniono negatywny wpływ na gospodarkę wyższych cen benzyny po zawieszeniu importu irańskiej ropy naftowej. Analiza wpływu sankcji na ekonomię w latach 1995 - 2012 sugeruje, że wysokie straty po obu stronach powinny zachęcić USA i Iran do zawarcia porozumienia w sprawie nuklearnych ambicji Iranu.
Barry Bosworth z Brookings Institution przyznaje, że za każdym razem, kiedy rząd USA wprowadza sankcje ekonomiczne przeciw jakiemuś państwu, jako pierwsze tracą amerykańskie firmy. Argument ten przytaczano ostatnio w związku z Rosją, gdzie wiele amerykańskich kompanii eksportuje swoje produkty. Według Boswortha ogrom podanych przez NIAC strat nie jest wyssany z palca, lecz bardzo bliski rzeczywistości, jeśli nie zaniżony.
Jak przypuszcza Michael McAuliff z Huffington Post, dla wielu Amerykanów strata miliardów dolarów w ramach planu zniechęcenia Iranu do rozwijania programu nuklearnego, nie ma większego znaczenia. Autorzy badań nie silą się na znalezienie odpowiedzi, czy sankcje są tego warte, czy nie. Raczej starają się zapoznać Amerykanów z kosztami, gdy nadchodzi moment powzięcia decyzji o wymianie sankcji na nuklearne koncesje lub kontynuacji gospodarczej wojny. (eg)
Reklama