Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:20
Reklama KD Market

Amnesty International krytykuje politykę imigracyjną UE

Polityka imigracyjna Unii Europejskiej naraża życie imigrantów i uchodźców oraz dopuszcza do łamania ich praw. Od 2000 roku zginęło ok. 23 tys. osób próbujących dostać się do UE - głosi opublikowany w środę raport organizacji Amnesty International (AI).



"Procedury dotyczące imigracji oraz kontrola granic UE skutecznie uniemożliwiają uchodźcom dostęp do procedury przyznawania azylu w Europie" - piszą autorzy raportu zatytułowanego "Ludzki koszt +Twierdzy Europa+: łamanie praw człowieka wobec imigrantów i uchodźców na granicach Europy".

Dokument został opublikowany dzień po nieformalnej naradzie szefów MSW państw UE w Mediolanie, na której poruszono m.in. problem masowego napływu nielegalnych imigrantów.

AI uważa, że celem UE jest stworzenie "twierdzy" skutecznie chroniącej unijne granice przed napływem nielegalnych przybyszów. Każdego roku tysiące imigrantów i uchodźców starają się dotrzeć do Europy. W odpowiedzi państwa członkowskie Unii inwestują coraz więcej w ochronę i kontrolę granic. W latach 2007-2013 na ochronę zewnętrznych granic UE wydała niemal 2 mld euro, natomiast na poprawę sytuacji przebywających na jej terytorium uchodźców i osób ubiegających się o azyl tylko 700 mln euro.

W kwestii ochrony granic UE współpracuje także z sąsiednimi krajami, takimi jak Turcja, Maroko i Libia. Według raportu poprzez finansowe wspieranie tych państw Unia stara się stworzyć wokół swoich granic "strefę buforową". Dochodzi w niej do częstych naruszeń praw człowieka, na które władze UE patrzą pobłażliwie - krytykuje AI.

Coraz trudniej dostać się do Europy drogą lądową, dlatego wielu uchodźców i imigrantów decyduje się na niebezpieczną drogę morską, przez co każdego roku giną setki osób. Od początku 2014 roku na Morzu Śródziemnym życie straciło ponad 200 osób, setki innych zaginęło. Ponadto wielu z tych, którym udaje się dotrzeć do granic UE, jest natychmiast odsyłanych, co - według AI - jest niezgodne z prawem azylu.

AI apeluje do państw unijnych, aby poszły w ślady Włoch, które po tragedii u wybrzeży wyspy Lampedusa w listopadzie 2013 roku rozpoczęły operację patrolowania Morza Śródziemnego. Od początku akcji prowadzonej pod kryptonimem Mare Nostrum udało się uratować ponad 50 tys. osób.

Minister spraw wewnętrznych Włoch Angelino Alfano powiedział we wtorek w Mediolanie, że władze włoskie dążą do tego, aby drogą operację Mare Nostrum przejęła unijna agencja ochrony granic Frontex, której siedziba znajduje się w Warszawie. Unijna komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem na razie wykluczyła taką ewentualność, argumentując, że "Frontex to mała agencja".

W 2013 roku 48 proc. osób nielegalnie przekraczających granicę Europy pochodziło z Syrii, Erytrei, Afganistanu i Somalii, czyli krajów rozdartych konfliktami, gdzie powszechnie łamane są prawa człowieka. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama