W zaprezentowanym w czwartek w Watykanie dokumencie roboczym na nadzwyczajny synod biskupów nt. "Wyzwań duszpasterskich związanych z rodziną” znalazły się najbardziej sporne kwestie, m.in. sztucznego zapłodnienia i komunii rozwiedzionych. Doktryna się nie zmieni.
Dokument "Instrumentum laboris", który przedstawił sekretarz generalny Synodu Biskupów kardynał Lorenzo Baldisseri, jest rezultatem tzw. ankiety papieża Franciszka rozesłanej w zeszłym roku do episkopatów.
Dokument przyznaje, że wielu katolików odrzuca nauczanie Kościoła w takich sprawach jak sztuczne zapłodnienie i po prostu nie zna kluczowej katolickiej doktryny dotyczącej małżeństwa, mistyki seksu i miłości małżeńskiej, świętego i nienaruszalnego charakteru rodziny.
Dokument przywołuje encyklikę "Humanae Vitae" (1968), potwierdzającą sprzeciw Kościoła wobec sztucznego zapłodnienia i aborcji. Określona w dokumencie jako "prorocza", mówi ona o odpowiedzialnej prokreacji i nierozerwalności małżeństwa, podkreślając, że "każdy akt małżeński musi być otwarty na przekazywanie życia".
Kardynał Baldisseri zapowiedział także temat przyszłorocznego Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu poświęconego sprawom rodziny. Brzmi on: "Jezus Chrystus objawia tajemnicę i powołanie rodziny".
III Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów, które ma obradować w dniach 5-19 października, będzie stanowiło drugi etap procesu refleksji o rodzinie, a Zgromadzenie Zwyczajne (w październiku 2015 roku) - jego trzeci etap. Pierwszym był konsystorz w lutym br.
Na konferencji prasowej ksiądz Bruno Forte, sekretarz specjalny Synodu, powiedział, że nie będzie żadnej "zmiany doktryny", np. "rozwodu katolickiego".
"Prawdziwie pilną potrzebą duszpasterską jest umożliwienie tym, którzy żyją w wielkim cierpieniu, leczenia ran i wkroczenia na drogę z całą wspólnotą Kościoła" - powiedział ksiądz Forte, odnosząc się zwłaszcza do tych, którym nie udało się małżeństwo. Wiąże się to z kwestią zakazu przystępowania do sakramentu komunii przez osoby rozwiedzione będące w nowych związkach i ich sytuacją w Kościele.
"Doktryna Kościoła, wielokrotnie potwierdzana w ostatnich latach, nie jest przedmiotem dyskusji" - podkreślił włoski hierarcha.
Kwestia powtórnych małżeństw osób rozwiedzionych - zaznaczył francuski kardynał Andre Vingt-Trois - "nie powinna wcale zaprzątać uwagi synodu".
Jak powiedział, "Instrumentum laboris" potwierdza biblijne pojmowanie rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety i wskazuje na nowe "pragnienie rodziny" wśród młodych, a także wśród niewierzących. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama