Około 20 osób aresztowano w poniedziałek w związku z zabójstwem monakijskiej milionerki Helene Pastor na początku maja. Wśród aresztowanych jest jej córka - Sylvia oraz zięć, konsul honorowy RP w Monako Wojciech J. Polskie MSZ zapowiedziało odwołanie konsula.
Rzecznik resortu dyplomacji Marcin Wojciechowski napisał na Twitterze, że MSZ odwoła konsula honorowego RP w Monako ze względu na utratę nieposzlakowanej opinii.
Według źródeł zbliżonych do śledztwa do zatrzymań doszło w Nicei i Marsylii na południu Francji, a także w Rennes na zachodzie. We wtorek śledczy kontynuowali przesłuchania. Motyw morderstwa nie jest znany.
Według informatorów agencji AFP wśród aresztowanych mogą być zleceniodawcy zabójstwa.
77-letnia Helene Pastor i jej 64-letni kierowca Mohamed Darwich zostali ciężko ranieni z broni palnej 6 maja przed szpitalem w Nicei, gdzie milionerka odwiedzała syna. Mężczyzna uzbrojony w broń myśliwską z obciętą lufą oddał strzały przez okna samochodu, po czym uciekł w towarzystwie wspólnika. Darwich zmarł w wyniku obrażeń 10 maja, a Helene Pastor - 21 maja.
Pogrzeb najbogatszej kobiety w Monako odbył się w największej dyskrecji 28 maja w obecności księcia Monako Alberta II, najbliższej rodziny i kilku dawnych pracowników.
Jak pisze we wtorek na stronie internetowej serwis Monacolife, atak na milionerkę nosił znamiona operacji amatorskiej, a nie zleconej przez mafię. Francuska policja bada wątek sporu rodzinnego. Według źródeł zbliżonych do śledztwa zabójcę i jego wspólnika zidentyfikowano w ciągu kilku dni od zabójstwa.
Fakt, że aresztowano 19 osób sugeruje, że osoby będące mózgiem operacji korzystały z kolejnych pośredników, aby utrzymać dystans wobec zabójcy - komentują monakijskie media.
Helene Pastor była jedną z dziedziczek monakijskiego imperium budowlanego założonego przez jej włoskiego dziadka i rozwijanego przez ojca, Gildo. Według mediów trzy gałęzie rodu Pastorów mają w posiadaniu 3-4 tys. mieszkań (z łącznej liczby 20 tys.) w liczącym niecałe 2 kilometry kwadratowe powierzchni księstwie. Ich majątek jest wyceniany na ok. 20 mld euro. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama