Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 17:21
Reklama KD Market

85 lat tradycji i działań na rzecz Polonii i Polski

85 lat tradycji i działań na rzecz Polonii i Polski
Prezes Jan Kopeć zadeklarował chęć współpracy ze wszystkimi organizacjami polonijnymi
Związek Klubów Polskich, chicagowska organizacja skupiająca blisko czterdzieści różnych klubów i stowarzyszeń wywodzących się głównie z terenu Małopolski, świętował w minioną sobotę 85. rocznicę powstania. Uroczystość zbiegła się z zaprzysiężeniem nowych władz.

/a> Prezes Jan Kopeć zadeklarował chęć współpracy ze wszystkimi organizacjami polonijnymi


Na zakończonym w minionym tygodniu 28. Sejmie ZKP wybrane zostały nowe władze organizacji. Dziewiętnastym w historii prezesem został Jan Kopeć, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej. Jan Kopeć przejął stery od Tadeusza Czajkowskiego, który kierował organizacją przez dwie trzyletnie kadencje.

14 czerwca w siedzibie  związku przy 5835 W. Diversey odbył się bankiet jubileuszowy z udziałem 200 osób, którego głównym punktem było zaprzysiężenie nowych władz. Gratulacje prezesowi i całemu zarządowi złożyli między innymi: zastępca konsula generalnego Robert Rusiecki, dyrektor wykonawczy PSFUK Bogdan Chmielewski, prezes Związku Podhalan Andrzej Gędłek, skarbnik Związku Narodowego Polskiego Marian Grabowski.

Dziękując wyborcom za zaufanie, a gościom za życzenia, prezes Jan Kopeć zadeklarował chęć współpracy ze wszystkimi klubami tworzącymi związek i działającymi w środowisku chicagowskiej Polonii.

Trochę historii

22 maja 1922 roku kilkaset osób pochodzących z okolic Tarnowa, Rzeszowa i innych miejscowości tego regionu Polski, skupionych w różnych organizacjach pomocowych, powołało centralę, która została nazwana Związkiem Klubów Małopolskich.

Pierwszym prezesem został Marcin Koziarz z Klubu Sokołowian. Związek utworzyli przedstawiciele 12 klubów. W niedługim czasie do związkowej rodziny przystąpiły kolejne organizacje. W 1933 roku do związku należało już 50 różnych grup. Od 1943 roku organizacja miała własny program radiowy prowadzony przez Józefa Migałę, orędownika idei Wincentego Witosa.

Organizacyjna centrala

W związku z chęcią przystępowania do związku organizacji z innych reginów Polski na XVI Sejmie postanowiono zmienić nazwę na Związek Klubów Polskich. Po sprzedaży w 1977 roku starej siedziby, przez 5 lat związek nie miał własnego lokum. W 1982 roku został zakupiony budynek przy 5835 W. Diversey. Na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku przy ZKP został utworzony Komitet Parady 3 Maja i Komitet Budowy Pomnika Katyńskiego, który został odsłonięty już w nowym tysiącleciu. Po katastrofie smoleńskiej w 2012 roku odsłonięta została również tablica upamiętniająca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką, budowniczego pomnika Wojciecha Seweryna z Chicago i wszystkie pozostałe ofiary tej katastrofy.

Poza organizacją trzeciomajowej parady ZKP od 15 lat jest także animatorem ludowych dożynek, spotkań wigilijnych i zabaw sylwestrowych. Pod patronatem organizacji działa zespół ludowy “Wawel”, Chór im. Ignacego Paderewskiego oraz Fryderyka Chopina, Teatr Ludowy Rzepicha i Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki.

ZKP patronuje także szkole polskiej im. Jana Kochanowskiego. Od 5 lat jest sponsorem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, co przekłada się na gromadzenie składek członkowskich.Przyczynia się to do zapewnienia związkowi bezpieczeństwa finansowego.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama