Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 17:24
Reklama KD Market

TVP Polska z rosyjskimi napisami

W wielu domach polonijnych w Ameryce telewizja nastawiona jest non stop na program polskojęzyczny. Często TVP Polonia. Ale to, co lubi polonijny telewidz, niekoniecznie aprobuje polski MSZ. Dlatego rozważane jest uruchomienie nowego programu w miejsce telewizji Polonia. Roboczą nazwą kanału jest TVP Polska. Koszt ramówki przekracza 25 mln złotych. Sprzeciwia się temu rada programowa TVP Polonia.



TVP Polonia nie integruje środowisk polonijnych, a liczba audycji adresowanych do Polaków za granicą jest minimalna – to, zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, główne niedostatki jedynego obecnie kanału dla Polonii. Swoje niezadowolenie z telewizji Polonia jako kanału środowisk polonijnych Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło podczas niedawnego posiedzenia w Senacie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Rok temu do likwidacji TVP Polonia nawoływał były korespondent TVP Mariusz Kolonko, przekonując, że TVP lepiej by zrobiła, gdyby pieniądze wydawane na Polonię przekazała na jego internetowy kanał Max TV. Żalił się później, że nie dostał żadnej odpowiedzi. Niewykluczone jednak, że jego propozycja dotarła do Senatu i MSZ, skoro rozważa się tam podobną koncepcję.

Zdaniem MSZ jest duża potrzeba istnienia dobrej polskiej telewizji dla jak najszerszego grona odbiorców, przede wszystkim w Europie Wschodniej. Na tym obszarze jest ogromny popyt na język polski, a dla resortu miarą sukcesu jest zasięg tego medium. Telewizja dla Polonii powinna zawierać najlepszy dobór programów z tych produkowanych przez TVP, aktualne informacje na temat tego, co dzieje się w Polsce, a także bieżące seriale, filmy i teatr telewizji. MSZ chce, by te programy opatrzone były napisami w języku rosyjskim i angielskim.

Plany ministerstwa spotkały się ze sprzeciwem członków rady programowej TVP Polonia. Ich zdaniem MSZ nie ma prawa ingerować w ramówkę, bo zakrawa to na cenzurę. Zarzucali także niejasność kategorii „dobra telewizja”. W odróżnieniu od TVP Polonia nowego kanału, czyli TVP Polska, nie będzie można odbierać w kraju. Zapowiedział to minister Radosław Sikorski, przedstawiając na forum Senatu politykę MSZ w stosunku do Polonii. TVP Polska będzie kanałem przeznaczonym „dla wszystkich zainteresowanych Polską i polskością”. Brak dostępności kanału TVP Polska na terenie kraju ma, według Sikorskiego, umożliwić „aktualną reemisję najciekawszych programów telewizji publicznej bez zagrożenia wewnętrzną konkurencją”. TVP Polonia jest, zdaniem Sikorskiego, „w pewnym sensie nie do uratowania”.

Skoro nowa stacja miałaby nadawać tylko do Polaków na Wschodzie, to nie bardzo wiadomo, co z odbiorcami TVP Polonia w USA i Kanadzie. Zapytałem o to Roberta Spańskiego, szefa firmy posiadającej na wyłączność prawa do transmisji TVP Polonia na terenie obu Ameryk. – Przyznam szczerze, że inicjatywa jest ciekawa, ale potencjalnie kontrowersyjna. Jedynie czas pokaże jak się rozwinie, jeżeli w ogóle do tego dojdzie – odpowiedział Spański.

Telewizja Polska SA zawarła w grudniu 1994 roku umowę z firmą Spański Enterprises Inc., z siedzibą w Kanadzie, na wyłączne rozpowszechnianie sygnału TV Polonia na terenie Ameryki Północnej i Południowej na 25 lat. Umowa jest więc nadal ważna.

W międzyczasie TVP Polonia wyrosła w USA spora konkurencja, głównie w postaci polskich kanałów, takich jak między innymi TVN, TVN24, Polsat 2, Kino Polska International – emitowanych z platformy satelitarnej Dish Network. Osobna kategoria to polska telewizja internetowa docierająca na coraz większą skalę do odbiorców w USA i Kanadzie. Szalone tempo, w jakim rozwija się telewizja, każe wierzyć, że ewentualna luka, jaka powstałaby na rynku amerykańskim po TVP Polonia, zostałaby szybko zapełniona.

Wojciech Minicz
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama