Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 18 listopada 2024 14:15
Reklama KD Market

Odznaczenia i tytuły Wybitnego Polaka dla przedstawicieli chicagowskiej Polonii

Odznaczenia i tytuły Wybitnego Polaka dla przedstawicieli chicagowskiej Polonii
W pierwszym rzędzie siedzą odznaczeni i odbierający odznaczenia. Od prawej: Arkadiusz Pyzio, Regina Lis, Mieczysław Leopold Kukuła, Cynthia Eugenia Mitchell, Emil Walat i Bogusław Malisz
Witając uczestników uroczystości trzeciomajowych, zorganizowanych 2 maja w Konsulacie Generalnym RP, zastępca konsula generalnego RP, konsul Robert Rusiecki powiedział, że na majową uroczystość składają się trzy niezwykle ważne dla Polaków wydarzenia: 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dzień Flagi i Święto Polonii. Przypomniał, że w niedalekiej przyszłości czekają nas kolejne rocznice i wydarzenia: 70. rocznica zdobycia Monte Cassino i wybuchu powstania warszawskiego. Celebrujemy także 15. rocznicę przyjęcia Polski do NATO i dziesiątą rocznicę wstąpienia do UE.

/a> W pierwszym rzędzie siedzą odznaczeni i odbierający odznaczenia. Od prawej: Arkadiusz Pyzio, Regina Lis, Mieczysław Leopold Kukuła, Cynthia Eugenia Mitchell, Emil Walat i Bogusław Malisz


W imieniu prezydenta RP gospodarz przyjęcia wręczył wysokie odznaczenia państwowe. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk konsula Roberta Rusieckiego przyjął Arkadiusz Pyzio. Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP odebrała wdowa po odznaczanym pośmiertnie Maczkowcu Władysławie Lisie. Mieczysław Leopold Kukuła odebrał Krzyż Wolności i Solidarności. Cynthia Eugenia Mitchell uhonorowana została Złotym Krzyżem Zasługi. Również Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Emil Walat. Bogusław Malisz odebrał Krzyż Zesłańców Sybiru w imieniu odznaczanego pośmiertnie ojca Kazimierza Malisza. Stefania Kubiczek odznaczona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Dla laureata Krzyża Wolności i Solidarności Mieczysława Kukuły, który na ceremonię przyjechał wraz z żoną ze stanu Nebraska, droga do wolności i solidarności wiodła od protestów studenckich na Uniwersytecie Łódzkim w 1968 roku przez podziemną organizację kolportersko-wydawniczą "Ruch" do "Solidarności", w której był członkiem Komisji Krajowej. Po internowaniu w 1981 roku i rocznym pobycie w więzieniu, z biletem w jedną stronę w kieszeni przybył wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych.

Podczas uroczystości wręczone zostały również dyplomy Wybitnego Polaka przyznawane od czterech lat przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska”.

W kategorii “Młody Polak” tytułem wyróżniona została Magdalena Zyzak, autorka scenariuszy do filmów muzycznych i kilku książek. Za osiągnięcia naukowe uhonorowany został profesor Jacek Żurada, światowej klasy ekspert od technologii sztucznej inteligencji. Andrzej Lubowski został wyróżniony w kategorii “Osobowość”. Laureat przez 9 lat był wiceprezesem korporacji “Visa”. Jest autorem wielu książek. Jedną z ostatnich jest pozycja poświęcona profesorowi Zbigniewowi Brzezińskiemu. W dziedzinie kultury zwyciężył Mikołaj Stoiński, kompozytor, autor muzyki filmowej do seriali amerykańskich i polskich oraz kilku innych państw europejskich.

Obok czterech głównych nagród kapituła przyznała cztery wyróżnienia dla przedstawicieli chicagowskiej Polonii. W dziedzinie kultury wyróżnieni zostali: Jan Loryś, były dyrektor Muzeum Polskiego i Lucyna Migała, choreograf zespołu “Lira Ensemble”. Specjalne wyróżnienie otrzymał biznesmen Tom Startek, właściciel firmy specjalizującej się w produkcji szklanych i metalowych elewacji i okien, hojny darczyńca i sponsor wielu wydarzeń polonijnych. W kategorii “Przyjaciel Polski” wyróżnieniem został uhonorwany Michael Traison, prawnik i aktywista na rzecz dialogu i porozumienia polsko-żydowskiego.

– To jest uznanie dla mojej pracy nie tylko w Muzeum Polskim, ale również w kilku innych organizacjach, które mnie nominowały do tego tytułu. Otrzymałem je między innymi od członków Międzynarodowej Konferencji Art Deco, kolekcjonerów militariów i memorabiliów – powiedział po ceremonii kustosz Muzem Polskiego Jan Loryś.

W części artystycznej wieczoru wystąpili: skrzypaczka Kinga Augustyn i pianista Matthieu Cognet, którzy zagrali utwory m.in. Zarzyckiego, Paderewskiego i Bartoka, oraz Alexandra Nowakowski, która śpiewała hymny.

W uroczystości prowadzonej przez konsula Konrada Zielińskiego uczestniczyło ponad 150 gości. W tym gronie obecni byli między innymi: wicegubernator Sheila Simon oraz liczne grono przedstawicieli organizacji polonijnych z prezesem KPA i ZNP Franciszkiem Spulą.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama