Sobotnią paradę poprzedziło piątkowe złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, stojącym na skwerze przy Solidarity Drive oraz wieczorna uroczystość w Konsulacie Generalnym RP.
W centrum miasta załopotała biało-czerwona
Sobotnie uroczystości rozpoczęły obchody Dnia Flagi poprzez uroczyste wciągnięcie na maszt przy siedzibie władz miasta na Daley Plaza polskiej flagi. O godzinie 8:30 rano przed rzeźbą Pabla Picassa przed ratuszem zgromadziła się grupa członków Komitetu Organizacyjnego parady z prezesem Tadeuszem Czajkowskim, Wielkim Marszałkiem Parady Edwardem Miką w asyście wicemarszałków: Anny Sokołowski i Dorothy Malachowski oraz laureatek konkursu na królową parady.
Władze RP reprezentował zastępca konsula generalnego RP, konsul Robert Rusiecki z małżonką. Obecni byli przedstawiciele organizacji polonijnych z prezesem Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Franciszkiem Spulą oraz prezesem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego Josephem Drobotem. Zaszczytu wciągnięcia na maszt olbrzymiej flagi polskiej dostąpił Edward Mika.
Śniadanie Chicago Society
Po krótkim pobycie na Daley Plaza uczestnicy uroczystości udali się do hotelu Hilton na doroczne śniadanie wydawane dla gości parady od 37 lat przez Chicago Society ZNP. Około 250 uczestników śniadania witali szefowie organizacji: Romuald Matuszczak, Ron Herbert Jasiński, Charles Komosa i Marek Orwat. W gronie gości honorowych byli między innymi: Jego Ekscelencja ks. biskup Andrzej Wypych, zastępca konsula generalnego, konsul Robert Rusiecki, senator Mark Kirk, gubernator Illinois Pat Quinn, republikański kandydat na gubernatora Bruce Rauner, kontroler stanowy Judy Barr Topinka, przewodnicząca powiatu Cook Toni Preckwinkle, sekretarz Sądu Powiatowego Dorothy Brown, posłowie i senatorowie stanowi, radni oraz liczne grono prezesów i reprezentantów organizacji polonijnych.
Politycy podkreślali w swoich wystąpieniach doniosłość faktu uchwalenia przez Polaków drugiej na świecie demokratycznej konstytucji, biorącej w obronę wszystkie warstwy społeczne polskiego narodu, i nawiązywali do udziału Polaków w tworzeniu podstaw amerykańskiej państwowości i demokracji, czego najlepszym przykładem są bohaterowie narodu polskiego i amerykańskiego: Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski. Mówiąc o polskiej ustawie zasadniczej gubernator Pat Quinn odniósł się do aktualnych relacjach Polski i Stanów Zjednoczonych na płaszczyźnie obrony i demokracji, których wyrazem jest między innymi współpraca wojskowa w Iraku i Afganistanie. Senator Kirk wskazał na współczesne zagrożenie płynące dla świata z kryzysu na Ukrainie i potrzebę bardziej radykalnych działań w tym kontekście. O wsparcie dla zachowania integralności swojego kraju zaapelował obecny na spotkaniu konsul generalny Ukrainy. W trakcie śniadania odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów fundowanych z okazji majowego święta przez Chicago Society. Czek na 3 tys. dol. odebrał Adam Rozanek, druga nagroda w kwocie 2 tys. dol. trafiła do Alexa Almadovara, a Samantha Dziadkowiec otrzymała trzecią nagrodę stypendialną w wysokości 1000 dolarów.
Radosne święto młodości
Pogoda w tym roku dopisała. Przełożyło się to również na kilkudziesięciotysięczną obecność uczestników przemarszu, który przed południem wyruszył ulicą Columbus na odcinku od Balbo do Monroe. W paradzie uczestniczyło ponad 100 kolumn marszowych. Otwierali ją członkowie Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki. Tuż za nimi kroczyli goście honorowi z Wielkim Marszałkiem Parady i wicemarszałkami, przed którymi harcerze nieśli hasło tegorocznego przemarszu brzmiące: „Święty Jan Paweł II, syn ziemi polskiej, dla świata”.
W kolejnych kolumnach kroczyli przedstawiciele organizacji polonijnych, władz RP, urzędów federalnych, stanowych i miejskich z Jego Ekscelencją biskupem Andrzejem Wypychem oraz wszyscy pozostali uczestnicy tej jedynej w swoim rodzaju manifestacji polskości. Z banerem na całą szerokość jezdni z napisem „Dziennik Związkowy” szli członkowie zespołu redakcyjnego naszej gazety.
Niezwykle widowiskowym i bardzo radosnym akcentem tegorocznej parady była młodzież szkolna z ponad trzydziestu polskich szkól sobotnich. Barwy narodowe było widać na transparentach, koszulach, bluzkach, czapkach, we fryzurach, a nawet na twarzach i… brzuchach uczniów. Dzieci skandowały hasła, a tanecznymi umiejętnościami na trasie przemarszu popisywały się liczne zespoły pieśni i tańca.
Na rydwanach jechali przedstawiciele polonijnych organizacji, w samochodach i wozach bojowych z okresu II wojny światowej - członkowie polonijnego Towarzystwa Historycznego Polskiej Armii i Stowarzyszenia 12 Pułku Ułanów Podolskich wraz z grupą chicagowskich weteranów.
Bielą i czerwienią emanowały rydwany Klubów i Stowarzyszeń. Na rydwanie Fundacji „I ty możesz zostać moim aniołem” jechali muzycy grupy Ich Troje. Na czele Fundacji Parafii Strzelce Wielkie kroczyła grupa kosynierów w strojach z epoki Powstania kościuszkowskiego. Barwnie i głośno prezentował się rydwan firmy Polamer, która od 40 lat uczestniczy w pochodzie oraz platforma Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Kontraktorów i Budowniczych z liczną grupą statystów w strojach rycerskich.
W czasie przemarszu sporo było widać akcentów sportowych. Szli członkowie Klubu Tatry. W rajdowych autach jechała ekipa Fetela Rally Team. Sporo emocji wzbudził przejazd kolumn motocyklistów z polonijnych klubów motorowych. Na trasie pojawił się również polski fiat 1300.
Bezpośrednią relację prowadziła grupa spikerów w składzie: Barbara Chałko, Sylwester Skóra i Sławomir Budzik. Nad prawidłowym przebiegiem przemarszu i jego organizacją czuwała liczna grupa wolontariuszy. Po zakończeniu przemarszu spora grupa uczestników udała się na plac przy Copernicus Center, gdzie wieczorem odbył się koncert grupy Ich Troje.
Udana majówka z Ich Troje
Po perypetiach koncertowych w USA sprzed kilku miesięcy, które doprowadziły do przerwania trasy, tym razem obeszło się bez problemów. Prawie pełna sala wysłuchała dwugodzinnego koncertu. Zespół zaśpiewał swoje największe przeboje z już prawie dwudziestoletniej kariery estradowej. Częsta zmiana garderoby przez muzyków urozmaicała i dodawała kolorytu koncertowi. Nie dziwi więc fakt, że koncert spotkał się z bardzo gorącym przyjęciem publiczności. Wszyscy bawili się świetnie niezależnie od wieku. Nastolatki podskakiwały pod sceną, a starsi śpiewali wraz z muzykami.
Był to udany występ. Zespół zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Niewykluczone więc, że w najbliższym czasie będziemy mieli okazję ponownie gościć tę pop-rockową formację w Chicago.
Ich Troje wystąpiło w składzie: Michał Wiśniewski, Marta Milan i Jacek Łągwa.
Nabożeństwo za Ojczyznę w kościele Św. Trójcy
Uroczystości rocznicowe zakończyła niedzielna msza św., zorganizowana po raz 123. przez Związek Narodowy Polski. Oprawą nabożeństwa sprawowanego w intencji Ojczyzny były liczne poczty sztandarowe organizacji polonijnych, warta honorowa trzymana przez Kościuszkowców oraz liczne grono gości honorowych.
Obok członków władz krajowych ZNP z prezesem Franciszkiem Spulą obecni byli: konsul Adam Bożko, członkowie Komitetu Organizacyjnego Parady z przewodniczącym Tadeuszem Czajkowskim oraz marszałkiem Edwardem Miką, prezes ZPRK Joseph Drobot oraz wielu innych.
W homilii wygłoszonej do ponad tysiąca zgromadzonych w świątyni wiernych, ks. biskup Andrzej Wypych mówił między innymi, jak rozumieć słowa patriotyzm i Ojczyzna.
– Dla naszego pokolenia zdrowy patriotyzm to dziedzictwo i pamięć historii – powiedział biskup. – To pamięć i umiłowanie tych miejsc, gdzie zapach ziemi jest inny, ziemi, którą nie tylko bierzemy w ręce, ale w rękach ją pieścimy, gdzie grudka chleba tak smakuje, że pobudza wszystkie zmysły nasze, a jej słodkość daje ukojenie i satysfakcję. Zdrowy patriotyzm jest szerszy niż tylko wąskie, ideologiczne przywiązanie do miejsca pochodzenia, czy tylko ludu, i obejmuję całą spuściznę Ojczyzny, ze wszystkim co ją stanowi, a w tym również, ale nie wyłącznie, geograficzne granice – powiedział Jego Ekscelencja, zaznaczając, że zdrowy patriotyzm to również ofiara i pomoc naszym bliskim i sąsiadom, parafiom, z których się wywodzimy.
Nawiązał do historycznych wydarzeń sprzed 223 lat, podkreślając, że polska konstytucja była jedyną w Europie i na świecie odwołującą się do Boga w Trójcy Jedynego. – Ten przykład intelektualnego, troskliwego i pozytywnego myślenia o wszystkich warstwach społecznych, zrodzony w sercach i umysłach naszych rodaków tamtych czasów, rozpoczął budowanie w narodzie wzorca, jak wspólnie tworzyć własną, nową, europejską i światową rzeczywistość – powiedział biskup Wypych.
Na zakończenie nabożeństwa dyrektor misji, ks. Andrzej Maślejak podziękował duszpasterzom i wiernym za udział w nabożeństwie, a Związkowi Narodowemu Polskiemu za kultywowanie tradycji tego nabożeństwa.
Udana majówka z Ich Troje
W ramach obchodów 3 Maja w Copernicus Center odbył się koncert zespołu Ich Troje.
Po perypetiach koncertowych w USA sprzed kilku miesięcy, które doprowadziły do przerwania trasy, tym razem obeszło się bez problemów. Prawie pełna sala miała przyjemność wysłuchać dwugodzinnego koncertu. Zespół zaśpiewał swoje wszystkie największe przeboje z już prawie dwudziestoletniej kariery estradowej. Częsta zmiana garderoby przez muzyków urozmaicała i dodawała kolorytu do śpiewanych utworów. Nie dziwi więc fakt, że koncert spotkał się z bardzo gorącym przyjęciem publiczności. Wszyscy bawili się świetnie niezależnie od wieku. Nastolatki podskakiwały pod sceną, a starsi śpiewali wraz z muzykami.
Był to udany występ. Zespół zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Niewykluczone więc, że w najbliższym czasie będziemy mieli okazję ponownie gościć tę pop-rockową formację w Chicago.
Ich Troje wystąpiło w składzie: Michał Wiśniewski, Marta Milan i Jacek Łągwa.
--
Teksty i zdjęcia: Artur Partyka, Andrzej Baraniak/NEWSRP