Przybywa sensacyjnych szczegółów dotyczących kontrowersyjnego programu walki z przestępczością, zainicjowanego kilka lat temu przez gubernatora Pata Quinna. Program jest przedmiotem dochodzenia władz federalnych i stanowych. Teraz ujawniono, że Benton Cook, mąż sekretarz sądu Dorothy Brown, był odpowiedzialny za realizację części inicjatywy gubernatora, choć był karany za poważne przestępstwa finansowe. Na dodatek okazało się, że Brown była menedżerem finansowym w należącej do jej męża firmie, której powierzono realizację programu.
Podpis Dorothy Brown, jako menedżera ds. finansowych figuruje pod raportem finalizującym działalność Dream Catchers Community Development Corp., firmy założonej przez jej męża, która przy pomocy funduszy stanowych miała zapobiegać przestępczości w dzielnicy West Garfield Park.
Do raportu z podpisem Brown dotarła gazeta “Chicago Sun-Times”. Cook jednak nie chciał wyjaśnić na czym polegała rola jego żony w firmie Dream Catchers.
Firmie Cooka powierzono gospodarowanie funduszami w wysokości ponad 2 mln dol., pomimo, że przyznał się przed sądem do wystawienia czeków bez pokrycia na prawie 4 tys. dolarów. Za swoją pracę Cook otrzymał wynagrodzenie wysokości 150 tys. dolarów.
Cook dopuścił się przestępstw finansowych w 1996 r. w Tennessee. Zapłacił wówczas bezwartościowymi czekami za rzemiosło artystyczne importowane z Afryki. Wyrok zapadł w 1999 roku. Sędzia skazał Cooka na dwa lata nadzoru sądowego i nakazał zwrócenie skradzionych pieniędzy.
Później Cook ubiegał się w sądzie w Tennessee o wyczyszczenie swojej kartoteki kryminalnej, ale jego wniosek został oddalony, ponieważ – jak wykazało dochodzenie – był wcześniej oskarżony o przestępstwo w jeszcze innym stanie.
Sekretarz sądu okręgowego powiatu Cook Dorothy Brown oświadczyła w rozmowie z telewizją WLS, iż zarzuty postawione jej mężowi mają podłoże polityczne i to jej osoba jest prawdziwym celem “polowania na czarownice”.
Brown stwierdziła, że jej mąż jest “dobrym człowiekiem, który ciężko pracuje dla swojej społeczności, a przede wszystkim dla młodzieży”.
Ze względu na najnowsze rewelacje gubernator Quinn oświadczył, że zarządził ponowne śledztwo w sprawie złego zarządzania programem walki z przestępczością (Neighborhood Recovery Initiative Program, NRIP). Firma Bentona Cooka była jedną z kilku firm realizujących inicjatywę, na którą gubernator wyasygnował ogółem 55 mln dol., a która okazała się mało skuteczna.
Program jest przedmiotem już kilku śledztw. Dochodzenie prowadzą Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, prokuratora stanowa powiatu Cook oraz biura audytora Illinois.
Specjalnego dochodzenia domaga się też republikański senator stanowy Jason Barickman, szef specjalnej komisji w parlamencie stanowym, która weryfikuje wydatki z funduszy publicznych.
Republikański senator z Bloomington stawia zarzuty prania pieniędzy przeznaczonych na program NRIP. Polityk utrzymuje, że tak naprawdę fundusze zostały wydane na cele polityczne, a konkretnie na kampanie wyborczą Quinna w 2010 roku. Podobne zarzuty stawia republikański kandydat na gubernatora, miliarder Bruce Rauner.
Gubernator Quinn zdecydowanie zaprzecza i twierdzi, ze fundusze na walkę z przestępczością nie były udostępnione przed wyborami na gubernatora, a dopiero po ich zakończeniu.
(ao)