Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 14:57
Reklama KD Market

Kierowco, trzymaj telefon w kieszeni

Co piąty kierowca w Chicago narusza obowiązujący od 9 lat zakaz używania telefonów komórkowych w czasie jazdy. Obserwacje przeprowadzone przez stanowy Departament Transportu (Illinois Department of Transportation, IDOT) na autostradach, lokalnych drogach i ulicach wykazały wysoki procent kierowców rozmawiających, czytających lub wysyłających wiadomości z telefonów komórkowych. Dane te mogą skłonić władze do podniesienia kar za lekceważenie obowiązujących przepisów.

/a> fot.Intel Free Press/Flickr


Ponieważ policjanci nie byli w stanie określić, czy kierowca wysyła SMS-y w czasie jazdy, zdecydowano, że samo trzymanie w ręku komórkowego telefonu jest nielegalne. Natomiast nadal można ozywać słuchawek i zestawów głośnomówiących.

Z obserwacji chicagowskich kierowców wynika, że blisko 21 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn prowadząc samochód trzyma komórkę blisko twarzy lub ucha, co jest sygnałem dla policji, że aktywnie używa urządzenia. W całym powiecie Cook sytuacja przedstawia się nieco lepiej. Zakaz narusza 12 proc. kierowców; wykroczeń  tego typu dopuszcza się 13 proc. kierowców z powiatów DuPage, Kane, Lake, McHenry i Winnebago.

Najrzadziej zakaz lekceważą kierowcy powiatów: Champaign, Bureau, Effingham, Rock Island, Madison i St. Clair. Przedstawiciele IDOT spekulują, iż niższy średni wiek chicagowskiej populacji i wyższe średnie dochody sprawiają, że więcej osób jest posiadaczami smartfonów. Dodatkowo, powolny ruch w wielu dzielnicach miasta daje ludziom poczucie bezpiecznego tekstowania lub telefonowania. Poza tym w ocenie zachowania kierowców wzięto pod uwagę fakt, że w dalekich rolniczych okręgach stanu w wielu miejscach odbiór jest słaby lub żaden.

Dotychczas policjanci nie byli w stanie określić z całą pewnością, czy ktoś tekstował, czy tylko trzymał w dłoni telefon. Teraz sytuacja jest klarowna - samo trzymanie w ręce telefonu w czasie jazdy jest nielegalne.

"Chicago Tribune" podaje, że wpływy z mandatów z tego tytułu wzrosły od 2009 roku z  670 tys. dol. do 3,7 mln dol. w roku 2013.

(eg)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama