Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 20:44
Reklama KD Market

Biblioteka Indian Trails w Wheeling – przewodnikiem dla imigrantów

Biblioteka Indian Trails w Wheeling – przewodnikiem dla imigrantów
Rozmowa z Elżbietą Marszalik – kierownikiem Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów w Indian Trails Library District w Wheeling, prezesem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polsko-Amerykańskich.

IMG_3970

W potocznym rozumieniu biblioteka kojarzy się z udostępnianiem zbiorów. Dziś jednak biblioteka to wielokulturowy „kombinat” wiedzy, informacji i życia kulturalnego. Tak można powiedzieć z całą pewnością o Indian Trails Library w Wheeling. Oprócz wypożyczania zbiorów w bibliotece można nauczyć się: obsługiwać komputer, rozliczać się z podatków, ale także... tańczyć salsę. Tu można nie tylko nauczyć się języka angielskiego czy szydełkowania, ale też obejrzeć sztukę teatralną, podyskutować o ciekawych książkach, skorzystać z dostępu do internetu i posłuchać muzyki.

Maria Hołowińska: Jakiego typu usługi kierujecie do polskiego użytkownika waszej biblioteki?

/a> Elżbieta Marszalik


Elżbieta Marszalik:  – Nasza oferta dla polskojęzycznych czytelników to przede wszystkim kilkutysięczna kolekcja materiałów w języku polskim dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Można tutaj znaleźć zarówno najnowsze bestsellery, jak i klasykę, a także lektury szkolne. Posiadamy w swoich zbiorach książki i materiały audiowizualne do nauki języka angielskiego z uwzględnieniem materiałów do nauki języka angielskiego dla Polaków. Biblioteka prowadzi także lekcje języka angielskiego na różnych poziomach zaawansowania.

Znajomość języka angielskiego z pewnością przyda się w czasie egzaminu na obywatelstwo. W jaki sposób biblioteka stara się pomóc osobom, które będą ubiegać się o obywatelstwo amerykańskie albo są „świeżo upieczonymi” obywatelami?

– Jednym z głównych elementów planu strategicznego biblioteki na najbliższy okres jest zapewnienie kompleksowych usług i materiałów dla imigrantów. W ramach realizacji tego planu biblioteka utworzyła Centrum dla Imigrantów i Nowych Obywateli USA (Immigrant and New Citizen Center). Osoby, które zamierzają ubiegać się o obywatelstwo amerykańskie, a także nowi obywatele amerykańscy, znajdą tutaj pomoc zarówno w dostępie do materiałów na temat spraw imigracyjnych, obywatelstwa, edukacji, pracy, zdrowia, finansów, jak również historii i kultury Stanów Zjednoczonych. Biblioteka udostępnia profesjonalną obsługę, w tym oczywiście także w języku polskim. Zapewnia też dostęp do komputera i internetu.

Biblioteka zamierza zorganizować również spotkania, na których będzie można uzyskać porady dot. wypełniania aplikacji na obywatelstwo. Takie spotkania są planowane na 27 marca oraz 24 kwietnia.

Biblioteka publiczna oferuje usługi i programy dla wszystkich bez względu na status imigracyjny. Właśnie w najbliższym czasie, tj. 18 lutego o godz. 19:00 w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące specjalnych programów i funduszy dla nieudokumentowanych studentów i młodzieży. Program „IL DREAM Act and Fund and Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA)” poprowadzi lider Inicjatywy Polonijnej, mówiący biegle po polsku, angielsku i hiszpańsku. Myślę, że ten temat zainteresuje Polonię i pomoże większej grupie naszej młodzieży w kontynuowaniu studiów i rozpoczęciu pracy w tym kraju.

O jakich ofertach skierowanych do polonijnego czytelnika warto jeszcze wspomnieć?

  Ważną i godną uwagi inicjatywą jest bez wątpienia program zatytułowany „Cała Polonia Czyta Dzieciom”. To rodzinny program, promujący książki i czytanie w języku polskim.

Program ten jest organizowany przy współpracy Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polsko-Amerykańskich. Działania prowadzone w ramach tego programu adresowane są do dzieci (3 – 7 lat) i ich rodziców i skupione są wokół książki, której obecność w życiu małego dziecka jest niezbędna, gdyż stanowi źródło komunikacji ze światem, wiedzy, rozwoju wyobraźni oraz wrażliwości dziecka.

Wspólne czytanie książek z dziećmi wzbogaca rozwój emocjonalny dziecka, wzmacnia więzi rodzinne, poczucie bezpieczeństwa, miłości. To – moim zdaniem – niezwykle pożyteczna akcja, bo rozbudza i pielęgnuje pojawiającą się chęć czytania, która być może z czasem przekształci się w potrzebę czytania, potrzebę kontaktu z kulturą literacką.

A dla dorosłych czytelników?

– Dorosłym, oprócz bogatego księgozbioru, proponujemy organizowany właśnie Klub Polskiej Książki, w ramach którego odbywać się będą spotkania dyskusyjne, dotyczące wybitnych i nagradzanych książek współczesnej literatury polskiej.

Inauguracyjne spotkanie Klubu Polskiej Książki odbędzie się 20 maja. Tematem dyskusji będzie powieść Wiesława Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli”, nagrodzona m.in. Nagrodą Literacką NIKE w 2007 roku. Książka ta zyskała w Polsce wielkie uznanie czytelników, dlatego z przyjemnością porozmawiamy o niej w naszym polonijnym środowisku.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt i oczywiście o wcześniejsze przeczytanie książki, która będzie tematem spotkania. Książka ta jest dostępna do wypożyczenia w naszej bibliotece.

Biblioteka jest instytucją mającą charakter wielokulturowy, tak więc jej plany działania zawierają przedsięwzięcia kulturalne adresowane także do przedstawicieli wielu innych narodowości.

– Tak, oczywiście. Mamy zbiory książek w wielu językach, a także zbiory przybliżające historię i kulturę różnych krajów i grup etnicznych. Poprzez wielojęzyczną i wielokulturową ofertę czytelniczą i programową pragniemy wzbogacać znajomość nie tylko polskiej i amerykańskiej kultury, ale również innych kultur, o których często tak niewiele wiemy.

Gdzie możemy uzyskać informacje o bieżących i planowanych działaniach biblioteki?

– Plan działania biblioteki oraz bieżące informacje i wiadomości można znaleźć na stronie internetowej biblioteki: www.indiantrailslibrary.org

Na stronie internetowej: blog.indiantrailslibrary.org prowadzimy także blog stanowiący forum wymiany informacji, uwag i propozycji użytkowników biblioteki.

Jakie są zasady korzystania z Indian Trails Library District?

– Większość usług i programów biblioteki jest bezpłatna i ogólnie dostępna. Aby móc wypożyczać materiały do domu, należy posiadać kartę biblioteczną Indian Trails lub innej biblioteki w stanie Illinois. Niektóre usługi są zarezerwowane dla posiadaczy karty bibliotecznej Indian Trails.

Będzie nam miło pomóc każdemu, kto potrzebuje porady w ramach prowadzonej przez nas działalności.

Dziękuję za rozmowę.

 Maria Hołowińska

Biblioteka Indian Trails mieści się pod adresem: 355 Schoenbeck Road w Wheeling,  tel.: 847-459-4100

Zdjęcia: Archiwum Indian Trails Library District w Wheeling

IMG_3968

IMG_3968

IMG_3968

marszalik_e

marszalik_e

Rodzinne-czytanie

Rodzinne-czytanie

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama