Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 20:33
Reklama KD Market

10 lat rodzinnego teatru przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym

10 lat rodzinnego teatru przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym
W ciągu dziesięciu lat istnienia przez zespół przewinęło się kilkadziesiąt osób
Postać króla Heroda od wieków stanowiła inspirację dla wielu artystów. O teatralną interpretację losów jego duszy w bożonarodzeniowym spektaklu po raz kolejny pokusił się działający przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym teatr, który właśnie obchodzi 10-lecie swojego istnienia.

/a> W ciągu dziesięciu lat istnienia przez zespół przewinęło się kilkadziesiąt osób


Dla kierującej teatrem Aliny Szymczyk – etnografa i choreografa, animatorki kultury, folklorystki, niegdyś dyrektor Domu Kultury w Grębowie i Baranowie Sandomierskim – duże znaczenie ma tematyka przedstawień, którą czerpie głównie z tradycji ludowych. Teatr, mimo iż składa się jedynie z aktorów amatorów, może pochwalić się imponującą liczbą przedstawień. W ciągu 10 lat przygotowanych i wystawionych zostało około dwustu spektakli.

/a> Twórczynią grupy, reżyserem, scenarzystą i choreografem jest Alina Szymczyk


Ksiądz Jerzy Karpiński, duchowy opiekun teatru, zwraca uwagę na różnorodność i niepowtarzalność repertuaru grupy teatralnej i podkreśla, że w zasadzie jest to teatr ludowy, który stara się zauważyć i odnotować w swojej twórczości wszystkie najważniejsze wydarzenia historyczne i bohaterów narodowych Polski. Pomimo często powtarzającej się tematyki, spektakle co roku przygotowywane są według innego scenariusza i niosą inne przesłanie.

– Zaczynaliśmy z ojcem Władysławem Gryzło od czytania poezji Jana Pawła II – mówi Alina Szymczyk. – Później przygotowywaliśmy różne patriotyczne uroczystości z okazji kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości, jasełka, misteria męki Pańskiej, spektakle o Witoldzie Pileckim, Tadeuszu Kościuszce, Kazimierzu Pułaskim, dożynki oraz wiele innych. Jubileusz przypadł w okresie świątecznym, a więc gramy jasełka z przesłaniem poszukiwania stajenki przez współczesnego człowieka. W scenariuszu uwypuklona została potrzeba wiary, miłości i nadziei – uczuć, których pragnie każdy człowiek – podkreśla Alina Szymczyk.

Teatr przy JOM jest grupą amatorską. Występujący w nim aktorzy to w głównej mierze członkowie istniejącego już od 16 lat Teatru Ludowego „Rzepicha” oraz wierni uczęszczający na nabożeństwa w JOM. Są wśród nich rodzice i dzieci. Niektóre z nich zdążyły już z teatrem dorosnąć. Po ojcu Władysławie Gryzło kolejnymi opiekunami duchowymi byli ojcowie: Stanisław Czarnecki, Tadeusz Kukułka, Leszek Balczewski, a od trzech lat jest nim o. Jerzy Karpiński. Z okazji okrągłego jubileuszu przygotowana została wystawa fotograficzna obrazująca działalność grupy.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

/a> Bożonarodzeniowe spektakle każdego roku niosą inne przesłanie


/a> Jaka tutaj byłam mała…


 

_DSC0489

_DSC0489

_DSC0502

_DSC0502

_DSC0518

_DSC0518

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama