Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 15:05
Reklama KD Market

Pentagon informuje o problemach z myśliwcem F-35

Ministerstwo obrony USA poinformowało w piątek o problemach technicznych wykrytych w myśliwcu najnowszej generacji F-35 produkowanym przez koncern Lockheed Martin. Kłopoty z oprogramowaniem i niezawodnością mogą opóźnić wejście maszyny do służby.



Zgodnie z pierwotnymi planami F-35 miał zostać wprowadzony do służby w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych w połowie roku 2015. Jednak z ostatnich raportów Pentagonu wynika, że maszyna nie jest gotowa do wykorzystywania w warunkach bojowych.

Agencja Reuters dotarła do 25-stronicowego raportu ministerstwa obrony USA, z którego wynika, że oprogramowanie wykorzystywane na pokładzie F-35 jest "nie do zaakceptowania". Dokument informuje, że finalizacja testów programu sterującego m.in. radarem, systemem nawigacji i kierowania ogniem "Block 2B" może być opóźniona o 13 miesięcy. Bez pozytywnego zakończenia kontroli myśliwce nie będą mogły brać udziału w operacjach wojskowych z ramienia marynarki wojennej.

Ekspert Pentagonu Michael Gilmore od dłuższego czasu krytykował projekt budowy myśliwca najnowszej generacji F-35, którego wartość oceniana jest na około 395 miliardów dolarów, czyniąc go najdroższym programem zbrojeniowym w historii USA i świata.

Raport ministerstwa obrony USA do końca tygodnia ma zostać przesłany do Kongresu. Z jego treści wynika, że samolot nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, a do tego jest droższy w użytkowaniu niż wcześniej zakładano. Podkreślono również problemy wynikające z jego wadliwego oprogramowania pokładowego.

Prace nad budową Wspólnego Myśliwca Uderzeniowego (Joint Strike Fighter - JSF) rozpoczęły się w 2001 roku. Budżet projektu przekroczono o 70 procent, nie dotrzymano także pierwotnych terminów jego realizacji. (PAP)

AP

AP

MOROCCO MARRAKECH FILM FESTIVAL

MOROCCO MARRAKECH FILM FESTIVAL

rzecznik bialy dom

rzecznik bialy dom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama