Jedenastu przedstawicieli Polonii chicagowskiej zostało uhonorowanych prymasowskimi medalami „Za zasługi dla Kościoła i Narodu”. Medale w imieniu księdza prymasa arcybiskupa Józefa Kowalczyka wręczył ks. biskup Andrzej Wypych – biskup pomocniczy chicagowskiej archidiecezji 19 stycznia podczas mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Chicago.
Gratulując laureatom prymasowskiego wyróżnienia, Jego Ekscelencja ks. biskup Andrzej Wypych powiedział, że polski Kościół katolicki tymi nominacjami pokazał po raz kolejny, że nie zapomina o swoich wiernych na obczyźnie. Zaznaczył, że do zasług, jakie odznaczeni położyli na niwie pracy dla dobra Kościoła, Polski i Polonii, dojdzie im nowy obowiązek – członkostwo w kapitule, której zadaniem będzie poszukiwanie ludzi, którzy – tak jak oni sami – zrobili wiele dobrego dla społeczności i Kościoła.
Medalami uhonorowani zostali (w kolejności alfabetycznej): Józef Bafia – prezes chicagowskiego Komitetu Obchodów 600-lecia Matki Boskiej Ludźmierskiej, prezes koła „Białka Tatrzańska” i współautor programu radiowego „Na góralska nutę”; Eugeniusz Ballarin – dyrygent Chóru Fryderyka Chopina; Stanisław Chwała – przewodniczący Fundacji Parafii Strzelce Wielkie, członek chicagowskiego Oddziału Centrum Jana Pawła II, orędownik budowy oraz jej darczyńca; dr Jan Jaworski – działacz katolicki, wieloletni rzecznik Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Chicago, prezes chicagowskiego Oddziału Centrum Jana Pawła II w Krakowie, jeden z dziewięciu Polaków na świecie wyróżnionych papieskim Orderem Świętego Sylwestra; Barbara Kipta-Foran – wieloletnia prezeska Klubu Polskiego przy parafii św. Cyryla i Metodego w Lemont, sprawczyni sprowadzenia do parafii relikwii Jana Pawła II, czynnie wspierająca duszpasterstwo na Ukrainie; Tadeusz Kulasik – kierujący grupą marszałków w parafii św. Ferdynanda; Elżbieta Majchrowska – członkini Rady Parafialnej Polskiej Misji Świętej Trójcy; dr Łucja Mirowska-Kopeć – aktywna członkini wspólnoty parafialnej św. Franciszka Borgii, pierwszy polski dyrektor szkoły powszechnej w Chicago i prezes Towarzystwa Dolnośląskiego; dr Bronisław Orawiec, popularny kardiolog, działacz katolicki i społeczny, propagator sportu, inicjator wielu akcji bezpłatnych badań i szczepień dla społeczności polonijnej; ks. Michał Osuch – wieloletni proboszcz parafii św. Jacka, inicjator wyniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej i odnowiciel świątyni; Roman Popławski – działacz katolicki i społeczny, hojny darczyńca.
– Myślę, że dla każdego z nas najważniejsze jest to, że wyróżnienie jest większe niż nasze dotychczasowe zasługi – wyznała dr Łucja Mirowska-Kopeć. – Z takiej też pozycji będziemy w przyszłości patrzyć na to zobowiązanie, które podjęliśmy przyjmując te odznaczenia. Ksiądz biskup powołał nas do kapituły, której celem będzie wynajdywanie innych ludzi, którzy działają w środowisku i robią wiele dobrego. Tak jak powiedział ksiądz biskup, chodzi o to, żeby to dobro się rozszerzało i było widoczne na co dzień – powiedziała wyróżniona.
Nadanie przez prymasa Polski arcybiskupa Józefa Kowalczyka tych wyróżnień jest kontynuacją promocji Polonii, rozpoczętej jeszcze przez śp. prymasa Józefa Glempa, który podczas uroczystości z okazji wyniesienia do godności bazyliki kościoła pod wezwaniem św. Jacka uhonorował kilkanaście osób tym wyróżnieniem. Medale „Za zasługi dla Kościoła i Narodu” są wyrazem wdzięczności i uznania ze strony Kościoła w Polsce w stosunku do osób zaangażowanych w pracę na rzecz Kościoła, Polski i Polonii.
Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP
Reklama